Rama je sestavljena iz kosti in hrustančne površine, sklep pa tvorijo lopatica, nadlahtnica in ključnica. Ortopedi pravijo, da je rama sestavljena iz treh podsklepov, ki morajo delovati usklajeno, če se želimo zjutraj pretegniti brez težav. Prvi je sklep med glavo nadlahtnice in lopatice, sledi sklep med akromialnim odrastkom lopatice in končnim delom ključnice ter sklep med prsnim košem in lopatico.
Če začutimo bolečino že, ko poskušamo dvigniti roko, je to gotovo zgodnji svarilni znak za obolenja in poškodbe rame, kar lahko, če ne poiščemo pomoči pri zdravniku, povzroči dodatno obremenjevanje okvarjenih ali poškodovanih mehkih tkiv.
Mišice igrajo pomembno vlogo
Kot druge sklepe tudi ramo tvorijo sklepna ovojnica z vezmi in mišice, ki se na kostne površine priraščajo s kitami. Izmed vseh so najpomembnejše mišice rotatorne manšete. Gre za skupino štirih, razmeroma majhnih mišic, katerih kite se združijo in skupaj zaraščajo na sprednjo, zgornjo in zadnjo površino nadlahtnice. Omeniti je treba še velike mišice, ki omogočajo pomikanje lopatice po prsnem košu med izvajanjem gibov v ramenu, ter veliko deltoidno mišico in veliko prsno mišico, ki je pomembna zlasti pri gibih notranjega zasuka.
Težave z bicepsom
Biceps je dvoglava mišica, katere trebuh je na sprednji strani nadlakti. Da imamo težave z ramenskim bicepsom, nam sporoča bolečina v rami pri preobremenjevanju, ki izžareva po sprednjem delu nadlakti navzdol in je močnejša ob neposrednem pritisku na kito bicepsa v zgornjem delu. Razbolelost bicepsa pogosto povzročijo nenadne hujše obremenitve rame. Sprva poskušamo biceps zdraviti s počitkom, sledi fizikalna terapija, tudi s kortikosteroidi, pri kroničnih težavah pa bo zdravnik predlagal artroskopsko operacijo.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Poškodba kit
V kitah se z leti začnejo postopno razvijati degenerativne spremembe, zaradi česar se vse manj raztegnejo, kar lahko že pri manjših poškodbah privede do njihovega raztrganja. To spodbujajo še dedna nagnjenost, preobremenjevanje ramena in enkratna preobremenitev po kakšni poškodbi. Da so se kite poškodovale, čutimo po bolečini v rami, ki izžareva v zgornjo tretjino nadlahtnice in je izrazitejša ponoči, po stopnjevani bolečini ob vsaki obremenitvi ramena, po zmanjšani gibljivosti ramena in manjši moči odročitve roke v ramenu. Ortoped nam bo svetoval artroskopsko operacijo s prišitjem raztrganih kit, zdravljenje s protibolečinskimi obsevanji in terapevtskimi vajami, zdravljenje s kortikosteroidi in v redkih primerih operacijo z vstavitvijo umetnega sklepa.
Obraba hrustanca v ramenskem sklepu
Obraba hrustanca v ramenskem sklepu je povezana predvsem s predhodnimi poškodbami, kot so zlomi zgornjega dela nadlahtnice ali sklepne površine lopatice, s ponavljajočimi se izpahi rame. Boli nas in rama postopoma povsem otrdi. Ortoped bo sprva svetoval zdravila, kot so antirevmatiki in kortikosteroidi, ki obrabo umirijo. V zadnjem času se pri obrabi ramenskega obroča uporabljajo injekcije hialuronske kisline ter obsevanje z magnetnoresonačno terapijo. Če pa hrustanec popolnoma propade, pride v poštev operativno zdravljenje, med katerim vstavijo sklepno endoprotezo – umetni sklep.
Kako si zaščitimo rame
Ne le pri igranju golfa, ampak tudi pri vsakdanjem delu je obremenitev ramenskega sklepa velika. Bolečino sprožijo predvsem ponavljajoči se gibi in delo nad višino ramen. Izogibajmo se sunkovitim gibom, zlasti pri dvigovanju težjih bremen. Še preden se pojavijo težave in celo ob bolečini pa je priporočljivo izvajati vaje, s katerimi želimo predvsem ohraniti gibljivost ramenskega sklepa, ki se vse prehitro zmanjša.
Vaje za moč in gibljivost
1. vaja: vajo izvajajte stoje, tako da ste z zdravo roko naslonjeni na mizo. Druga roka naj sproščeno visi ob telesu. Nato jo zanihajte naprej in nazaj, zanihajte jo v levo in desno ter z njo orišite krog v levo in nato v desno. Ponovite petkrat.
2. vaja: z bokom se obrnite k steni. Od stene se oddaljite toliko, da je roka iztegnjena in ste s prsti naslonjeni na steno. S prsti se počasi pomikajte po steni navzgor, medtem ko se s telesom steni približujete.
3. vaja: vajo izvajajte stoje s palico. Z obema rokama primite palico na koncih. Potisnite jo najprej na eno, nato še na drugo stran. Vajo lahko izvajate pred ogledalom. Pazite na položaj ramen.
4. vaja: tudi to vajo izvajajte stoje s palico. Primite jo z obema rokama na sredini in dvignite do brade. Pri tem morajo biti komolci dvignjeni. Zadržite položaj nekaj sekund, nato spustite roki in palico.
5. vaja: roko držite ob telesu, komolec je iztegnjen. Za hrbtom se poskusite dotakniti nasprotnega boka s hrbtno stranjo roke. Z drugo roko primite zapestje in povečajte gib.
6. vaja: z bokom se obrnite k steni. Roko na tej strani držite ob telesu, komolec pokrčite do 90 stopinj, z nadlaktjo se uprite ob steno. Zadržite nekaj sekund, nato popustite.
7. vaja: naslednjo vajo izvajajte stoje, nadlakti potisnite tesno k telesu, komolce pa skrčite pod pravim kotom in sklenite roki spredaj. Dlani stisnite skupaj. Zadržite nekaj sekund, nato popustite.
8. vaja: z obrazom se obrnite k steni. Roko držite ob telesu, komolec pokrčite do pravega kota. S pestjo se uprite ob steno, zadržite nekaj sekund in popustite.