Mleko oslic je redka dobrina, pridobiva se ga po kapljicah, čemur ustreza tudi cena. Liter tega mleka stane kar 50 evrov. A glede na njegove proizvajalce in uporabnike ima to živilo izjemen terapevtski potencial.
"To mleko je izjemno zdravo za bolezni kože in druge bolezni," je povedal pridelovalec Darko Saveljić, medtem ko je molzel svojo Terezo. Ta je ena izmed 30 oslov na posestvu v osrednjem delu Črne gore, kjer naj bi danes živelo le še 150 pripadnikov te vrste.
Prehranske proizvode iz oslov promovirajo tudi v Srbiji, kjer v tamkajšnjem naravnem rezervatu Zasavica prodajajo najdražji sir na svetu - narejen iz mleka oslic. Petdeset gramov tega sira stane 6000 dinarjev oziroma 48 evrov.
Po besedah Saveljića že samo zelo majhna količina mleka oslic dnevno pomaga pri astmi in bronhitisu. Oslice prvič molzejo dva ali tri mesece potem, ko skotijo mladiče. Dnevno ne dajo več kot 400 mililitrov mleka, kar je neznatno v primerjavi s količino mleka, ki jo dnevno dajo krave.
"Ne pričakujte veliko mleka," je povedal Saveljić, ki polovico mleka, ki ga pridobi, podari tistim, ki bodo po njegovem mnenju imeli od njega koristi, a si ga sami ne morejo privoščiti. Cena mleka je v državi s 620.000 prebivalci, ki povprečno zaslužijo 500 evrov, dejansko zelo visoka.
Zelo dobri indici
O zdravilnih potencialih mleka oslic je spregovoril tudi strokovnjak za mleko s ciprske tehnološke univerze Fotis Papademas. Kot je povedal, obstajajo močni indici, da je mleko oslic učinkovito pri težavah, ki so posledica oslabljenega imunskega sistema.
Po njegovih besedah sestava beljakovin tega mleka, ki je podobno človeškemu, a ima manj maščobe, očitno uravnava imunost, a bo o tem treba izvesti klinične študije. "Dokaz ni zelo močan, so pa zelo dobri indici," je dejal Papademas. "Pri povezovanju hrane in zdravja je treba biti zelo previden," je sicer še opozoril.