Zabeležena le dva primera

Malček prejel zdravilo proti covidu, čez noč se je pojavil nenavaden stranski učinek

S.Š.
7. 9. 2023, 08.27
Posodobljeno: 7. 9. 2023, 08.36
Deli članek:

Šestmesečni deček je imel nenavadno reakcijo na protivirusno zdravilo proti covidu. Njegove temno rjave oči so namreč postale svetlo modre.

Črtomir Goznik
Fotografija je simbolična.

Otrok na Tajskem je prejel zdravilo favipiravir, ki se običajno uporablja za zdravljenje gripe in ebole. Zdravilo so med pandemijo uporabljali kot terapijo za covid v delih Azije in Evrope, vendar ga v ZDA nikoli niso odobrili. Zdravniki v Bangkoku, ki so zdravili malčka, so povedali, da je favipiravir sprostil fluorescenčno kemikalijo, ki se je nabrala v dečkovi roženici.

Barva oči se je spremenila v 18 urah po terapiji, pet dni po prenehanju jemanja zdravila pa so se te vrnile v normalno barvo. Na Tajskem je favipiravir sicer glavno zdravilo za otroke, okužene z virusom SARS-CoV-2.

»Na drugih predelih, kot so koža, nohti ali sluznice ust in nosu, niso opazili pojava modrikaste barve. Simptomi so se izboljšali po treh dneh zdravljenja s favipiravirjem,« poročajo lokalni mediji. Po končanem zdravljenju z zdravili je deček opravil oftalmološki pregled, ki je pokazal, da je z njegovim vidom vse v redu.

Zdravilo favipiravir je odobreno za uporabo na Japonskem, v Rusiji, Ukrajini, Uzbekistanu, Moldaviji in Kazahstanu, v Italiji pa je od leta 2020 odobreno zgolj za nujno uporabo. Najpogostejši stranski učinki zdravljenja so zvišanje sečne kisline v telesu, driska in zmanjšano število belih krvničk, ki predstavljajo približno 20 odstotkov vseh stranskih učinkov.

Chulaborn Royal Academy
Oči otroka so po cepljenju spremenile barvo.

En primer zabeležili tudi v Indiji

Deček iz Tajske je najmlajši bolnik, ki se zdravi s favipiravirjem, ni pa prvi, ki je doživel tako nenavaden stranski učinek. Študija iz leta 2021 namreč opisuje primer 20-letnega moškega iz Indije, čigar barva oči se je spremenila na enak način. Drugi dan po prejemu favipiravirja je moški opazil, da so njegove oči postale modre, po koncu zdravljenja pa so oči spet postale rjave.

Znanstveniki so mnenja, da je luorescenca lahko posledica zdravila, njegovih metabolitov ali dodatnih komponent tablete, kot sta titanov dioksid in rumeni železov oksid. Na barvo oči lako sicer vplivajo številna zdravila, vključno z nesteroidnimi protivnetnimi zdravili, zdravili za redčenje krvi in ​​antihistaminiki. Skupina zdravil, imenovanih prostaglandini, ki se uporabljajo za zdravljenje glavkoma, naprimer povzroči temnenje šarenice.