Kadar smo pod stresom, nas rado stiska v zgornjem delu trebuha, včasih le pred kakšnim javnim nastopom. Takšna bolečina skupaj s strahom običajno mine, pri nekaterih pa je čedalje pogostejša in močnejša in se pojavi tudi, kadar se nam obeta prijazen dan. Obenem veliko ljudi ugotovi, da bolečino poslabšajo nekatere vrste hrane in pijače in da jo je moč omiliti z bolj zdravimi obroki ali z zdravili, antacidi. V slednjih primerih smo najbrž utrpeli razjedo na želodcu, pravimo ji tudi ulkus ali čir. Če pa nas boli pod desnim rebrnim lokom, lahko tudi na hrbtu, kakšno uro po jedi, je priporočljivo preveriti, ali imamo nemara razjedo dvanajstnika. V obeh primerih se bolečina poslabša ponoči, ko je želodec prazen, zmanjša pa se, če nekaj malega pojemo.
Pomembno je vedeti!
Razjede lahko povzročijo tudi zmanjšanje teka, hujšanje, slabost in zaprtje. Če opazimo kri v blatu ali bruhanju, moramo takoj poiskati zdravniško pomoč, prav tako je treba takoj k zdravniku, če je bolečina stalna in zelo močna. Razjeda se je najbrž predrla ali zakrvavela, lahko pa je celo predrla steno dvanajstnika in načela sosednje organe.
Ne odlašajmo s pregledom z endoskopom
Le s pregledom požiralnika, želodca in dvanajstnika s posebnim instrumentom, približno 10 milimetrov debelo plastično cevko, lahko zdravnik potrdi ali ovrže sum tudi na katero izmed resnejših bolezni, kakršna je rak želodca. Hkrati je mogoče iz vzorcev tkiva ugotoviti, ali smo se okužili z bakterijo Helicobacter pylori (Hp), ki jo lahko staknemo že, če si ne umijemo rok.
Zdravljenje večinoma uspešno
Ob pojavu ulkusa, povzročenega z bakterijo, se zdravimo z antibiotiki. Od 7 do 14 dni zdravljenja s kombinacijo zaviralnikov protonske črpalke in antibiotikov po navadi odstrani vse njene klice, kar zmanjša ogroženost z drugim črevesnim čirom s 67 na 7 odstotkov, z naslednjim pa z 59 na 4 odstotke.