Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Analiza paketov in cen
Čas branja 3 min.

Kakšno zavarovanje za dopust v tujini v resnici potrebujete


Andraž Zupančič
5. 5. 2025, 22.03
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Na potovanjih se zgodi tudi kaj nepredvidenega, od izgubljene prtljage do poškodb ali bolezni. Zavarovanje lahko sklenite tudi za krajši čas.

turizem, obala, turisti, počitnice.jpg
Tomaž Primožic/FPA
Poletje je čas turizma, a tudi na dopustu se lahko poškodujete, zbolite ali pa ste žrtve tatov.

Velika večina zavarovalnic seveda ponuja različne pakete, ki vsebujejo od osnovnih kritij pa vse do bolj zapletenih in z večjim nadomestilom. Velika prednost je, da je mogoče večino zavarovanj skleniti tudi prek spleta.

Mnogi bi sicer rekli, da »tega pa res ne potrebujemo«, a kaj neprijetnega se rado zgodi ravno takrat, ko zavarovanja nimamo urejenega.

40 evrov na družino

Koliko pa letos stanejo turistična zavarovanja? Preverili smo ponudbo nekaj največjih zavarovalnic in ugotovili, da se cene ne razlikujejo veliko, ponujajo več ali manj zelo podobna kritja.

Pregledali smo tudi nekaj primerov s spletnih strani zavarovalnic in ugotovili, da so cene pri primerljivih paketih sorazmerno enake. Za primer smo si zamislili štiričlansko družino in s tem družinski paket turističnega zavarovanja ter 15 dni dopusta. Triglav denimo svojo ponudbo začne pri dobrih 24 evrih, srednji paket stane že malce čez 40 evrov, medtem ko NLB Zavarovanja za podoben paket zahteva 36 evrov, zavarovalnica Sava 41, Generali pa okoli 45 evrov.

Tudi Coris je pogost ponudnik, njihovi paketi cenovno segajo od 38 evrov dalje, nekatere zavarovalnice pa ponujajo tudi pakete le za obisk Hrvaške (na primer Coris za 30 evrov).

poškodba, turist, turizem, zavarovanje
Profimedia
Brez pravega zavarovanja se lahko v tujini zelo zaplete.

Kako se lotiti izbire?

Najprej morate seveda razmisliti, kakšno zavarovanje potrebujete. Veliko Slovencev se odpravlja v sosednjo Hrvaško, morda v Italijo, Grčijo ali Turčijo, vse več pa jih potuje tudi v eksotične kraje in v tem primeru je dodatno zavarovanje nujno. Na poti se vam lahko pokvari avtomobil, izgubite lahko bančno kartico, padete in se celo huje poškodujete, doživite krajo potnega lista ali osebne izkaznice, odpoved letalskega poleta in še bi lahko naštevali. Kot pravijo strokovnjaki, v takih trenutkih ni več veliko časa za razmišljanje in ni dobro šele tedaj začeti iskati rešitev. »Če pri tem nimate ustreznega zavarovanja, se lahko hitro znajdete v še večjih težavah, ki vas bodo udarile po žepu,« vedo povedati pri zavarovalnici Triglav.

Pri izbiri paketa zavarovanja je pomembno, da se odločite za tistega, ki ustreza vaši vrsti potovanja.

Cena ne sme biti edino merilo

Cena je seveda eno od meril odločanja, a včasih ni smotrno izbrati najcenejšega ponudnika oziroma najosnovnejši paket. Pri krajšem dopustu in v državah EU je to morda še smiselno, sicer pa raje porabite nekaj evrov več in razširite področja kritja.

Tudi destinacija je pomembna, ponekod so tatovi »prijaznejši« do turistov, drugod spet manj. V mestih sicer žeparjev nikjer ne manjka, torej če boste na počitnicah aktivnejši in ne boste le lenarili na plaži, si omislite tudi zavarovanje za te primere. Predvsem pa si zagotovite zavarovanje za ustrezno število dni. Če mislite, da boste privarčevali tako, da se boste odrekli kakšnemu dnevu zavarovanja, je to lahko napaka. Neprijetnosti se dogajajo tudi na poti, tako na počitnice kot ob vrnitvi domov.

Kritja večinoma vključujejo zdravstveno zavarovanje, prevoz v domovino, nujne zobozdravstvene posege, zavarovanje odgovornosti, zavarovanje prtljage, zavarovanje prekinitve potovanja ali zavarovanje stroškov izdelave novih dokumentov.

Zdravstvena kartica ne krije vsega

Prav tako evropska kartica zdravstvenega zavarovanja ne krije vseh storitev, temveč le stroške nujne pomoči v tujini, ne pa nekaterih ključnih storitev, kot sta prevoz poškodovanega iz tujine v Slovenijo in prevoz s helikopterjem do bolnišnice.

»Za vse, ki boste dopustovali na Hrvaškem: tam evropska kartica zadostuje za stroške, ki jih krije obvezno zavarovanje, ne pa tudi, če so potrebna doplačila. Zato je smiselno, da tudi v tem primeru sklenete dodatno zdravstveno zavarovanje za tujino,« še pravijo pri Triglavu.

In dodajajo, naj bo ravno izbira države dopustovanja eden glavnih kriterijev izbire paketa in same zavarovalnice. »Pomembno je, kako drage so storitve v državi, kamor potujete. Če potujete v ZDA, izberite paket z višjimi zavarovalnimi vsotami, kot če potujete v bližnje države Balkana. Če v tujini zbolite ali se poškodujete, so lahko stroški vrnitve v domovino zelo visoki, prav tako pa so stroški zdravljenja v ZDA bistveno višji kot na primer na Hrvaškem.«

Zagotovite si mirne počitnice

Zavarovalnice še opozarjajo, da kadar potrebujete njihovo pomoč, čim prej pokličete v njihove klicne centre, tam vam lahko pomagajo s pravimi informacijami. Če pa ne morete izkoristiti asistenčne pomoči in boste stroške plačali sami, lahko zahtevate povračilo stroškov po vrnitvi domov. Za to pa potrebujete zavarovalno polico in zdravstvene dokumente ter originalne račune, ki jih shranite ob plačilu storitev.

žeparjenje, žepar, podzemna, turizem
Profimedia
Turisti so praviloma lahke tarče žeparjev.

Že pred potjo se tudi seznanite z nekaterimi izrazi s tega področja, zaradi lažje komunikacije. Pojem zavarovalna vsota na primer pove, za koliko je oseba zavarovana in do kolikšnega zneska zavarovalnica krije stroške zdravljenja ter prevoza domov. »Če ta ni dovolj visoka, preostanek krije turist sam,« še opozarjajo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.