Gre za redko nevromišično motnjo, pri kateri piriformna mišica v zadnjici pritiska na ishiadični živec, kar povzroča bolečine, občutljivost, mravljinčenje ali otrplost v zadnjici ter bolečine pri daljšem sedenju, hoji po stopnicah, hoji ali teku. Vzroki vključujejo poškodbe, draženje ali prekomerno uporabo piriformne mišice, kar lahko povzroči otekanje ali zategnjenost mišice.
66-letna igralka je razkrila, da je sprva mislila, da bo potrebovala zamenjavo kolka, vendar se je izkazalo, da so njeni kolki zdravi. Z rednimi vajami za krepitev mišic zdaj uspešno obvladuje stanje, bolečine pa so se zmanjšale, kar opisuje kot čudež.
Njena.si
Xiaomi Redmi Note 14: Nova serija z izjemno vzdržljivostjo
Redna vadba je ključ do dobrega počutja
Poleg tega je MacDowellova spregovorila tudi o svojem odnosu do staranja in odločitvi, da med pandemijo COVID-19 preneha barvati svoje sive lase. Poudarila je še pomen redne telesne vadbe, zlasti dvigovanja uteži in sodelovanja s fizioterapevtom za krepitev mišic, kar po njenem mnenju pripomore k boljšemu počutju v zrelih letih, prav tako pa ji vadba pomaga pri njeni diagnozi.
Kaj je piriformis sindrom?
Piriformis sindrom je stanje, ki povzroča bolečino v predelu zadnjice in spodnjega dela hrbta, pogosto z izžarevanjem po zadnji strani noge zaradi draženja ali stiskanja ishiadičnega živca ob mišici piriformis. Ta hruškasto oblikovana mišica globoko v zadnjici sodeluje pri zunanji rotaciji kolka. Sindrom lahko nastane zaradi mišičnega neravnovesja, poškodb, prekomerne uporabe, anatomskih značilnosti ali vnetja. Ključni simptomi vključujejo ostro ali žgočo bolečino v zadnjici, ki lahko sega v nogo, ter mravljinčenje, odrevenelost ali šibkost prizadete noge. Dejavniki tveganja so ponavljajoči gibi, dolgotrajno sedenje in poškodbe.