Ob častitljivem jubileju Franca Šegovca so v Muzeju Štirih kovačev v Slovenj Gradcem zaigrali dopoldne nekaj skladb enega najbolj znanih slovenskih narodnozabavnih ansamblov. Za harmoniko je poprijel tudi slavljenec.
»Stati s harmoniko na ramah toliko let pusti posledice, zato je moral Franc Šegovc že pred leti na operacijo kolkov, pa tudi hrbtenica ga več ne uboga najbolj, zato zdaj harmoniko igra sede. Skladbe Štirih kovačev pogosto izvajajo tudi drugi ansambli, saj jih imajo ljudje radi. Nekatere skladbe, na primer valček Kam le čas beži, ki je bil leta 2000 razglašen za vižo stoletja, pa so že ponarodele. Franc je bil kot edini sin ob treh sestrah sprva predviden, da bo prevzel kmetijo na Briclovem vrhu v Šentjanžu pri Dravogradu, a ga je pozneje glasba povsem omrežila.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Franc si je z delom v tovarni prislužil penzijo, z igranjem na harmoniko in ustvarjanjem skladb pa je življenju vlil smisel. Leta 2014 je Franc prejel naziv častni občan Mestne občine Slovenj Gradec. Najstarejši neprekinjeno delujoči narodno-zabavni ansambel v Sloveniji, ansambel Štirje kovači, je hkrati tudi uradno najstarejši neprekinjeno delujoči narodno-zabavni ansambel na svetu. Leta 2021 so jih zato vpisali celo v Guinnesovo knjigo rekordov, isto leto pa se je razveselil tudi otvoritve Muzeja Štirih kovačev v Slovenj Gradcu. Štirje kovači še vedno nastopajo, radi se odzovejo povabila na kakšna presenečenja in krajše nastope, če jim le dopušča čas in zdravje.
Veseljaki Francu Šegovcu iskreno čestitamo in želimo, da bi mu glasba še dolgo vlivala življenjsko energijo,« so zapisali kolegi na Radiu Veseljak. Čestitke se pridrižuje tudi uredništvo Novice Svet24.