Podnapisi so bili od nekdaj del našega življenja in spremljanja televizije. V sosednji Italiji, na primer, je čisto vse tuje sinhronizirano. Tako smo v naši državi od nekdaj navajeni na branje podnapisov in večinoma so sinhronizirane le risanke.
Globalni fenomen
Zdaj pa se pojavlja nov globalni fenomen: skoraj vsi mlajši uporabniki pretočnih vsebin imajo vklopljene podnapise – pa četudi gre za oddajo, film in serijo, ki je v njihovem maternem jeziku. Filmski ustvarjalci in raziskovalci so pri razlagi naraščajoče priljubljenosti podnapisov poudarili več dejavnikov. Razlogi za to so spremembe v tem, kako gledalci obdelujejo informacije in kaj gledajo, ter spremembe v oblikovanju zvoka.
Priljubljenost tujih oddaj
Večina gledalcev, starih od 18 do 25 let, podnapise vklopi za del časa ali ves čas, tudi če je predvajana vsebina v njihovem maternem jeziku. Eden od pomembnih razlogov je, da so čedalje bolj priljubljene tuje produkcije in ne prevladujejo več le ameriške. Južnokorejska serija Squid Game je namreč postala Netflixova najbolj priljubljena oddaja doslej. Sicer pa se tudi pri maternem jeziku nemalokrat pojavljajo težave z razumevanjem naglasov.
Več opravil hkrati?
Druga, sicer bolj skrb vzbujajoča teorija pa pravi, da mlajši gledalci radi hitro preberejo podnapise, pogledajo, kaj se dogaja na televiziji, in nato spet pogledajo v telefon. Pri tem podnapisi učinkovito olajšajo pasivno gledanje serije ali filma med drugimi opravili.
Drugačno (moteče?) mešanje zvoka
Pomemben dejavnik, ki ga je pokazala raziskava Preply, je tudi, da je dialoge zaradi mešanja zvoka vse težje slišati. Več kot tri četrtine anketirancev je poročalo o težavah pri poslušanju besed likov zaradi glasbe v ozadju.
Še ena, preprostejša razlaga
Vsekakor pa je tu še ena, povsem preprosta razlaga. Dandanes spremljajo ljudje pretočne vsebine tudi na tablicah ali mobilnih telefonih. To se lahko dogaja doma, v dnevni sobi, ko družina gleda poročila ali na primer v čakalnici pri zobozdravniku. Seveda se v tem primeru zvok predvajanja zniža in uporabnik vključi podnapise. No, če v ušesih nima brezžičnih slušalk – toda če bi jih imel, ne bi slišal okolice, kar seveda ni vedno najbolj pametno.