Estrada

Dialog s preteklostjo in pogled v prihodnost

Marjana Vovk
20. 2. 2020, 18.00
Deli članek:

Mineva 40 let, odkar so v dvoranah Cankarjevega doma prvič zaživeli kulturno-umetniški in kongresni dogodki. Častitljivi jubilej sezone v inštituciji zaznamujejo z »dialogom s preteklostjo in hkrati pogledom v prihodnost«.

Iztok Dimc
Cankarjev dom

»Cankarjev dom je v zadnjih štirih desetletjih pustil močan pečat, vplival je na življenje naše skupnosti, z umetnostjo, kongresnimi, družabnimi in protokolarnimi prireditvami je zaznamoval tudi naša posamična izkustva, bil pa je tudi prizorišče prelomnih zgodovinskih trenutkov, ki so korenito spreminjali tako družbeno ureditev kot način bivanja,« pravi generalna direktorica Uršula Cetinski.

arhiv CD
Gradnja Cankarjevega doma je bila največja investicija v kulturi v 20. stoletju.


Pogled v preteklost
Osrednji dogodek 40. jubilejne sezone je pravkar odprta razstava Vintage CD (na ogled do 5. februarja), ki predstavlja tehnično opremo z vseh področij tehničnega gledališča, ki je v preteklosti omogočila izvedbo številnih presežnih predstav na odrih Cankarjevega doma. Na zaslonih takratnih dni bodo obiskovalci lahko ujeli krhkost minulih odrskih trenutkov ter s pomočjo VHS zapisov in posnetkov obujali spomine na doživete odrske presežke. Na ogled bodo tudi svetila, ki so nekdaj sooblikovala podobe odrskega dogajanja, spremembe razpoloženja in odločilnih trenutkov. Razstavo je zasnovala Karmen Klučar, tehnična direktorica Cankarjevega doma, postavitev pa je delo Irene Pivka. 
Februarja bodo v Veliki sprejemni dvorani znova izobešene restavrirane tapiserije, ki so bile zasnovane in izdelane posebej za Cankarjev dom med letoma 1979 in 1980, po štiridesetih letih pa jih je bilo treba restavrirati in temeljito očistiti. Zamisli za izdelavo tapiserij površine 6 x 4 metre so na podlagi likovnih del priznanih umetnikov prispevale vse republike nekdanje Jugoslavije razen Črne gore kot tudi avtonomni pokrajini.

Peter Uhan
Razstava Vintage CD se spominja velikih odrskih dogodkov Cankarjevega doma.

Pogled v prihodnost
Jubilejno sezono bo zaznamoval tudi tematski festival Slovenija 2050, posvečen razmišljanjem o prihodnosti - lokalni in globalni. »Čeprav ne vemo, kakšen bo svet leta 2050, in čeprav se je človek vedno slabo odrezal pri napovedovanju prihodnosti, bomo v okviru festivala razmišljali ravno o njej. Osredotočili se bomo predvsem na prihodnost Slovenije, o kateri pa seveda ni mogoče razmišljati brez širšega konteksta globalnega sveta,« pravi Uršula Cetinski. Osrednja prireditev festivala bo predstava 2020, znanstveni kabaret po motivih besedil Y. N. Hararija (koprodukcija SNG Drama Ljubljana, MGL in CD), ki se bo spraševal o spoštovanju med ljudmi kot tudi o našem spoštovanju do planeta, na katerem živimo.

arhiv CD
Predstava 2020 bo znanstveni kabaret po motivih besedil Y. N. Hararija.

»Predstava se sprašuje o tem, kaj je dobro življenje, kako človeštvo uresničuje temeljni vrednoti: ljubezen in spoštovanje do drugega. Tematizira usodo in evolucijo človeka. Naša ambicija je ustvariti pametno, zabavno in poučno umetniško delo o evoluciji, vesolju in našem prostoru v njem, o eksistencializmu in umetni inteligenci in celostno performativno prikazati izzive skorajšnje prihodnosti,« pravi režiser Ivica Buljan.
Poleg gledališča bo program zaobjel tudi film (kultna Kubrickova znanstvena fantastika 2001: Odiseja v vesolju!), pripovedovanje, literaturo in humanistiko ter razstave oziroma vizualne predstavitve fotografije, likovne umetnosti in oblikovanja.

 Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 3, 17.1.2020