© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Romane sanje – naše sanje


lokalno
Zlata Kastelic, prof. slovenščine na Centru za izobraževanje in kulturo Trebnje
11. 4. 2014, 08.10
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

z_foto.jpg
Razstava izdelkov Romane sanje – naše sanje (A. V. N.
Foto: Razstava izdelkov Romane sanje – naše sanje (A. V. N.)

##IMAGE-3820653##

»Neprestano pada dež … Zunaj se sliši grmenje. Sahid sanja o sinu, ki ga je davno izgubil … Tiho zajoče, da ne bi zbudil Mihrije …« (Traja I. Brizani)

V Galeriji likovnih samorastnikov v Trebnjem nam je prijazna gospa Andrejka prebrala literarno besedilo Alija Kraničija, Sanje, ki sta ga prevedla Traja I. in Marija Brizani.

Vsi sanjamo; včasih o stvareh, ki bolijo, včasih o veselih pričakovanjih, skozi sanje se izražajo naše želje. Tudi starša Roma sta pogosto sanjala o sinu, ki ga ni bilo več. Posebno oče je čutil izgubo sina kot hudo bolečino … Njuno izgubo smo začutili tudi mi.

Tako kot se je nesrečni oče »napotil za sanjami, a so ga dohitele«, smo tudi mi izrazili svoje sanje. Ne z besedo, ampak s pomočjo risbe.

Nataša, Senja, Barbara sanjajo o morju, soncu, delfinih; Marija in Urška sta narisali hiše in hišice z vrtovi, s široko cesto, ki pelje v svet. V mislih in na risbah Manuele in Senje se je cesti pridružila skupina otrok, ki se drži za roke in se veseli življenja.

Viljem, Tadej in Bojči so otroci sodobnega sveta: sanjajo o športu, avtomobilih, svetu, Božidar je upodobil čudovitega gospodarja – pisanega petelina.

Kaj vam sporočamo? Da želimo, hočemo, se trudimo …V nas je veliko lepega, pozitivnega. Radi imamo svobodo, svoje korenine, svoj jezik. Radi imamo vas, saj z vami že desetletja živijo naši starši, stari starši … in zdaj mi – predstavljeni v nekoliko drugačni luči – preko svojih sanj.

Pripravili smo tudi razstavo svojih izdelkov. Ta je nastala v okviru programa osnovna šola za odrasle, ki ga izvaja Center za izobraževanje in kulturo Trebnje. Program želimo čim bolj obogatiti in popestriti, tudi z novimi oz. drugačnimi pristopi k učenju. Beseda in risba pogosto hodita z roko v roki; tako je tudi razumevanje in sporazumevanje lažje in bogatejše.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.