Predzrna širitev pooblastil

Trumpovi odloki bodo stresni test za Vrhovno sodišče

R.M.
10. 2. 2025, 06.00
Deli članek:

Ameriški predsednik Donald Trump je v pričetku svojega drugega mandata izvedel več ukrepov, ki so sprožili val pravnih izzivov, ti pa utegnejo kmalu doseči Vrhovno sodišče. Pravni strokovnjaki opozarjajo, da gre za najbolj drzno širitev predsedniških pooblastih v sodobni zgodovini ZDA.

Profimedia
Ameriški predsednik Donald Trump.

Trumpova administracija je sprejela več odlokov, vključno z omejitvami pravice do državljanstva po rojstvu, prekinitvijo zveznih financiranj in odstranitvijo vodij neodvisnih agencij. Ti ukrepi so sprožili številne tožbe, ki trenutno potekajo na nižjih sodiščih in se bodo verjetno kmalu znašle pred Vrhovnim sodiščem, dogajanje v ZDA ob nastopu Trumpa povzema Reuters.

Predonst zaradi konzervativne večine

Pravni strokovnjaki menijo, da bi Trump lahko imel prednost zaradi konservativne večine na sodišču (6 proti 3), ki jo je sam sooblikoval z imenovanjem treh sodnikov. Vendar pa bi nekatere njegove poteze lahko bile kljub temu prepoznane kot neustavne.

Profimedia
Ameriška ustava jasno določa, da so vsi, rojeni na ameriških tleh, državljani ZDA.

Natural_Pharmaceuticals_witamina_D_VitaSolaris_D3_SI

Zanimivosti

Zakaj dodajamo vitamin D in kolikšen mora biti dnevni vnos?

Primer, ki se bo zagotovo znašel pred Vrhovnim sodiščem, je Trumpov poskus omejevanja pravice do državljanstva po rojstvu. Njegova odredba določa, da otroci, rojeni v ZDA, niso samodejno državljani, če njihovi starši niso ameriški državljani ali zakoniti stalni prebivalci. Ta ukrep so nižja sodišča že blokirala, saj je v nasprotju s 14. amandmajem ameriške ustave.

Mimo ustave vendarle ne more?

Večina pravnih strokovnjakov meni, da bo Vrhovno sodišče verjetno zavrnilo Trumpov ukrep, saj ameriška ustava jasno določa, da so vsi, rojeni na ameriških tleh, državljani ZDA.

Nekateri strokovnjaki kljub temu napovedujejo, da bi lahko konservativna večina na sodišču podprla nekatere Trumpove ukrepe, zlasti na področju omejevanja pristojnosti zveznih agencij. Kljub temu je malo verjetno, da bi Vrhovno sodišče v celoti podprlo njegovo agresivno razširjanje predsedniških pooblastil.

Kako bo delovalo Vrhovno sodišče?

Sprejete odločitve bodo ključno vplivale na prihodnost ameriške politike in pravnega reda. Vprašanje je, ali bo Vrhovno sodišče delovalo kot "ščit" pred morebitnimi poskusi zlorab pooblastil, ali pa bo s svojimi odločitvami utrjevalo predsedniško moč na raven, ki bi lahko dolgoročno spremenila ravnotežje moči v ameriškem sistemu oblasti, še navaja Reuters.