Po tem, ko je ameriško notranje ministrstvo po ukazu predsednika Donalda Trumpa preimenovalo Mehiški zaliv v Ameriški zaliv, podjetje Google pa je sporočilo, da bo sledilo odločitvi in na svojih zemljevidih posodobilo zemljepisno ime, se je ostro odzvala mehiška predsednica Claudia Sheinbaum.
V dopisu Googlu, ki ga je v četrtek predstavila novinarjem, je Sheinbaum izrazila nasprotovanje preimenovanju na platformi Zemljevidi. Obenem je ameriškega tehnološkega velikana zbodla, da naj, če tako zlahka spreminja zemljepisna imena, Združene države Amerike preimenuje v Združene mehiške države (América Mexicana). Kot je dejala Sheinbaum, za tak poziv nima nobenih pristojnosti – prav tako kot jih nima Trump. Ob tem se je sklicevala na Konvencijo Združenih narodov o pomorskem mednarodnem pravu, ki določa, da se suverenost države nad teritorialnim morjem razteza 12 morskih milj od določene temeljne črte.
Zanimivosti
Ti ugodni izdelki so si prislužili znak “ODLIČNA KAKOVOST”
Ker si ZDA Mehiški zaliv delijo z Mehiko in Kubo, se po pravni interpretaciji, ki jo je Mehika v dopisu predočila Googlu, preimenovanje, tako Sheinbaum, nanaša le na območje znotraj teh 12 milj.
Google ima dolgoletno tradicijo, da posodobi imena, ko so uradno spremenjena v vladnih virih. Sprememba imena bo vidna le za uporabnike v ZDA, v Mehiki bo ostalo ime Mehiški zaliv. Drugi uporabniki Googlovih zemljevidov pa bodo lahko videli obe zemljepisni imeni.
Ameriško notranje ministrstvo je sicer po Trumpovem ukazu najvišjo goro Severne Amerike iz staroselskega poimenovanja Denali spremenilo nazaj v Mount McKinley.