- Iz Srbije izgnali slovensko državljanko, ki je sodelovala na delavnicah
- Policija v Beogradu vdrla v hotel in priprla udeležence delavnice, na kateri so bili tudi Slovenci
Kot smo že poročali, je srbska policija iz Srbije izgnala več udeležencev delavnic, ki so v organizaciji fundacije Erste Stiftung v ponedeljek in torek potekale v srbski prestolnici. Med izgnanimi je bila poleg petih hrvaških državljank tudi Slovenka. Srbski policisti so jih v sredo zjutraj deportirali in jim za eno leto prepovedali vstop v državo.
Na zadevo so se posebej ostro odzvali zlasti hrvaški politiki in pristojni organi. Tako je danes hrvaško zunanje ministrstvo posodobilo priporočila za potovanje v Srbijo. Državljane so pozvali k previdnost in jim položili na dušo, naj se pred odhodom v Srbijo o vsem podrobno informirajo. Še več, hrvaškim državljanom so svetovali, naj zaradi »neprimernih in neutemeljenih ravnanj srbskih organov« preložijo vsa nenujna potovanja v Srbijo. Če pa se kdo že odpravi tja, naj se izogiba prizoriščem, na katerih se zbira večje število ljudi.
Oglasil se je tudi hrvaški notranji minister Davor Božinović, ki je dejal, da so hrvaške državljanke v Beogradu pridržali brez kakršnega koli pojasnila in da je zato treba dodatno razmisliti, ali je »trenutno primeren čas za potovanje v Srbijo.« Božinović je dodal še, da ne gre za osamljen primer.
Hiter odziv Srbije
Na vse skupaj so se hitro odzvali na srbskem zunanjem ministrstvu, kjer so obtožbe hrvaških politikov in javnih uslužbencev ostro obsodili. Med drugim so poudarili, da bi moral uradni Zagreb svojim državljanom najprej pojasniti, zakaj nihče od preostalih hrvaških državljanov v Srbiji ni deležen nobenih nevšečnosti in kaj so pridržane Hrvatice v resnici počele v Beogradu. Po navedbah srbskega zunanjega ministrstva so udeleženke delavnic obravnavali povsem v skladu s pravnimi postopki in uveljavljeno mednarodno prakso.
Ob tem so navedli še, da celotna situacija »postane absurdna, če se upošteva dejstvo, da so srbski državljani na Hrvaškem pogosto obravnavani na način, ki ni v skladu niti z zakonom niti z evropskimi vrednotami in standardi, niti z zdravo pametjo.« Zopet so spomnili tudi na to, da so hrvaške oblasti srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću onemogočile, da bi se v Jasenovcu »poklonil žrtvam ustaškega terorja, med katerimi so bili tudi predsednikovi predniki.« Še slabšega odnosa pa so po navedbah srbskega zunanjega ministrstva deležni običajni srbski državljani, ki so na Hrvaškem pogosto tarča zmerljivk in napadov.
V sporočilu za javnost so poudarili še, da je Srbija še naprej zainteresirana za izgradnjo »harmoničnih in produktivnih odnosov z vsemi sosedami, tudi Hrvaško,« a da je treba »take odnose graditi z medsebojnim trudom, ne skoraj vsakodnevnimi javnimi sporočili, ki na Hrvaškem ustvarjajo protisrbsko razpoloženje, nikakor pa ne z grobim vmešavanjem v politične procese v sosednji državi.«