Preobrat

Trump verjame, da Kitajci s tiktokom ne vohunijo za Američani

R.M./STA
23. 1. 2025, 08.20
Posodobljeno: 23. 1. 2025, 08.23
Deli članek:

Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo v prvem televizijskem intervjuju, odkar je v ponedeljek prevzel položaj, zavrnil pomisleke glede kitajskega lastništva družbenega omrežja TikTok in nakazal, da bo to nadaljevalo delovanje v ZDA.

Profimedia
Kitajski predsednik Xi Jinping in ameriški predsednik Donald Trump. (Fotografija je arhivska)

Intervju na Fox News s televizijskim voditeljem Seanom Hannityjem, s katerim sta se predstavljala kot dolgoletna prijatelja, ni odkril veliko novega, z izjemo dela pogovora o TikToku. Trump je zavrnil navedbe, da Kitajska s to priljubljeno aplikacijo vohuni za Američani. Kot je dejal, TikTok ni drugačen od vseh ostalih kitajskih izdelkov na ameriškem trgu, ki bi jih lahko potemtakem kitajska vlada prav tako koristila za vohunjenje.

V prvem mandatu on predlagal prepoved

Ravno Trump je bil sicer tisti, ki je v prvem mandatu predlagal prepoved TikToka, kar je nato v mandatu predsednika Joeja Bidna potrdil kongres. Ker kitajsko podjetje ByteDance, ki ima v lasti TikTok, ni želelo prodati aplikacije ameriškim lastnikom, je TikTok v skladu z zahtevo zakonodajalcev 19. januarja za kratek čas prenehal z delovanjem v ZDA. Trump je ob nastopu položaja podaljšal rok za prodajo omrežja in mu s tem omogočil ponovno delovanje.

Pomilostil udeležence napada na kongres

Eden njegovih prvih ukrepov Beli hiši je bila tudi pomilostitev udeležencev napada na kongres leta 2021. Glede pomilostitve več kot 1500 svojih privržencev je predsednik vztrajal, da so bili skoraj vsi povsem nedolžni, napade na policiste pa je opredelil kot manjše incidente. Trumpu je zaradi spodnašanje izidov takratnih volitev, kar je privedlo do omenjenih izgredov, do izvolitve grozila nevarnost obsodbe na sodišču.

Med intervjujem je nenehno namigoval, da lahko pride do preiskave Bidna, ko je ponavljal, da je njegov predhodnik naredil napako, ker ni pomilostil samega sebe. Kot je dejal, so njemu ob odhodu s položaja leta 2021 ponujali možnost, naj se pomilosti, vendar se ni, ker da ni naredil nič narobe.

Zavezan množičnim deportacijam tujcev

Glede zvezne agencije za posredovanje v naravnih nesrečah (Fema) je Trump menil, da je nepotrebna, in se zavzel za to, da si zvezne države same pomagajo pri odpravljanju posledic nesreč, Fema pa naj prispeva zgolj finančna sredstva.

V tej luči je kritiziral demokratskega kalifornijskega guvernerja Gavina Newsoma, ki mu je očital neustrezno ukrepanje ob požarih, ki še vedno divjajo na zahodni obali ZDA. Ob tem je Kaliforniji zagrozil z blokado zvezne pomoči.

Z blokado zveznih sredstev je zagrozil tudi mestom, ki so se razglasila kot zavetišča za priseljence brez ustreznih dokumentov, če ne bodo sodelovala pri uresničevanju njegove predvolilne napovedi o množičnih deportacijah. Med temi mesti so tudi številni kraji v Kaliforniji.

Trump je med drugim ponovno obljubil, da bo objavil vse dokumente o atentatu na predsednika Johna F. Kennedyja, čeprav je to obljubljal že v prvem mandatu. Takrat tega ni storil do konca, ker da mu je to odsvetoval tedanji državni sekretar Mike Pompeo. Hannityju je zagotovil, da bo sedaj objavil vso dokumentacijo o atentatu, okrog katerega kroži množica teorij zarote.