Iz Kijeva prihajajo "agresivni in sovražni komentarji", je glede zaustavitve tranzita ruskega plina prek Ukrajine na novinarski konferenci s Ficom dejal Orban. Prepričan je, da si Kijev take retorike ne more več privoščiti zaradi globalnih sprememb, ki da ne delujejo v prid Kijeva. Orban je prav tako podprl prizadevanja Fica, da bi s pogajanji našel rešitev glede dobave plina, poroča madžarska tiskovna agencija MTI. Ponovno je posvaril pred članstvom Ukrajine v Natu, češ da bi to pomenilo odprto vojno proti Rusiji, česar pa si Madžarska ne želi. Hkrati je opozoril, da bi hiter vstop Ukrajine v Evropsko unijo lahko ogrozil madžarsko gospodarstvo.
Še vedno si želita ruskega plina
"Z Orbanom sem imel spontan, prijateljski in vsebinsko bogat pogovor. Veseli me, da je nivo slovaško-madžarskih odnosov trenutno na najvišji možni ravni. Strinjava se, ne samo glede dogajanja v naših državah, ampak tudi na mednarodnem prizorišču," je medtem povedal Fico in dodal, da ta med drugim razpravljala o razmerah v EU, novemu predsedniku ZDA Donaldu Trumpu in migracijah.
Tako Madžarska kot Slovaška pod vodstvom Orbana in Fica v EU veljata za najtesnejša zaveznika Rusije. Obe se tudi še naprej zanašata na ruski plin. Odločitev Ukrajine, da z novim letom ustavi tranzit ruskega plina, je sicer prizadela zlasti Slovaško, medtem ko Madžarska večino ruskega plina dobiva prek plinovoda Turški tok. Zaradi zaustavitve tranzita ruskega plina prek Ukrajine naj bi Slovaška po besedah Fica letno izgubila do 500 milijonov evrov prihodkov. V luči tega je Fico kmalu po odločitvi Kijeva zagrozil s povračilnimi ukrepi.