Rusija je za Saudsko Arabijo druga največja izvoznica nafte na svetu. Izvoz ruskega dizla in plinskega olja v EU in Združeno kraljestvo je po sankcijah leta 2022 v prvem letu vojne v Ukrajini močno upadel, kar je drugim prodajalcem na Bližnjem vzhodu in v ZDA omogočilo, da zapolnijo vrzel. Evropa je bila do leta 2022 največji kupec ruskega dizla.
Desetega januarja so ZDA uvedle dodatne sankcije proti ruskim proizvajalcem, skupaj z ladjami, ki so prevažale sode ruske surove nafte. Sankcije še nikoli niso bile tako stroge. Številna plovila, ki so bila tarča teh sankcij, so del tako imenovane flote v senci, ki se (je) skuša(la) izogniti zahodnim omejitvam. Uporabljena so (bila) za pošiljanje nafte v Indijo in na Kitajsko. Rafinerije v teh državah so imele koristi od poceni ruskega uvoza, ki je bil po invaziji Rusije na Ukrajino v Evropi prepovedan. Zadnje sankcije bodo zato najbolj prizadele prav ti državi, posebej Indijo. Samo lani je 183 sankcioniranih tankerjev prepeljalo okoli 687 milijonov sodčkov surove nafte, od tega 30 % v Indijo. Slednja uvozi skoraj 90 % svojih potreb po nafti, pri čemer približno 40 % te številke prihaja iz Rusije.
Pričakovane znatne motnje
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Vpliv sankcij pa se seveda čuti povsod. Manj nafte iz Rusije pomeni, da je ponudba manjša in ostali višajo cene. Višji stroški surove nafte zmanjšujejo dobiček rafinerij. Svetovne cene dizla in marže rafiniranja so močno poskočile. "Cene dizelskega goriva so se po novicah o sankcijah zvišale in pričakujemo znatne motnje v ruskem izvozu dizelskega goriva," je po poročanju Reutersa dejala analitičarka Energy Aspects Natalia Losada. Dodala je, da je vprašljivo vsaj 150.000 sodčkov ruskega dizla, ki se izvozi iz rafinerij Gazproma in Surgutneftegasa. Marže rafiniranja dizla so bile v četrtek na najvišji ravni v petih mesecih in pol.
Kot je dejal eden od analitikov, bi največja ruska kupca dizla, Turčija in Brazilija, morala poiskati alternativne prodajalce, kot so ZDA in države Bližnjega vzhoda, če bi bile ruske dobave znatno motene, kar povečuje konkurenco za evropske kupce. Za 159-litrski sod zahodnoteksaške nafte z dobavo v februarju je bilo treba v azijskem trgovanju odšteti 78,95 dolarja, kar je 27 centov več kot ob koncu četrtkovega trgovanja.
Nekateri analitiki ne pričakujejo večjih sprememb
Drugi analitiki pravijo, da se bo trg sčasoma prilagodil novim sankcijam. "Pravzaprav ne pričakujemo večjih sprememb v tokovih ruskih proizvodov, saj lahko iste količine potujejo na iste destinacije, samo z uporabo tankerjev, ki niso sankcionirani," je Reuters navajal izjavo enega od njih.