Kaznovalni ukrepi so med drugim usmerjeni proti dvema velikima naftnima podjetjema Gazprom Neft in Surgutneftegas.
Nafta in plin oziroma prihodki od obeh so seveda ključni za Rusijo, sploh ob velikih izdatkih za vojno z Ukrajino. Na drugi strani so tudi številne države odvisne od njenih energetskih zalog, zato je kljub vojni trgovina delovala, tudi na račun tega, da je Rusija z določenimi manevri zaobšla sankcije. Med temi je bil tudi nakup večje količine tankerjev, ki so "neovirano" dobavljali nafto. Zdaj so se prav ti tankerji, katerih lastništvo ni povsem jasno, in naj bi jih bilo 183, znašli na črnem seznamu ZDA in tudi po oceni strokovnjakov bo to Rusijo močno prizadelo.
Z novimi sankcijami želijo ZDA izpolniti zavezo skupine G7, da zmanjšajo ruske prihodke od energentov, je v izjavi sporočilo ameriško ministrstvo za finance. Poleg tega so ukrepi usmerjeni proti konkretnim projektom in infrastrukturi za utekočinjeni zemeljski plin, pa tudi proti podizvajalcem, ponudnikom storitev, trgovcem in pomorskim zavarovalnicam, poročajo tuje tiskovne agencije.
Z novimi ukrepi, ki naj bi bili po navedbah neimenovanih predstavnikov ameriške administracije najobsežnejši doslej, želi Washington nadalje oslabiti rusko valuto, pognati inflacijo in prisiliti rusko centralno banko v dodaten dvig obrestne mere. Pričakujejo, da bodo sankcije ruskemu gospodarstvu zadale več milijard dolarjev škode na mesečni ravni.
Sankcije, ki so usklajene z Združenim kraljestvom, so zadnje v nizu ukrepov, ki jih z namenom oslabitve ruskih prihodkov in vojaških zmogljivosti v luči agresije nad Ukrajino sprejemajo ZDA z zaveznicami. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v odzivu menil, da gre za velik udarec za "ruski vojni stroj".