V ZDA

Bo TikTok tik pred prepovedjo kupil Elon Musk?

Ž.F. / STA
14. 1. 2025, 11.13
Posodobljeno: 14. 1. 2025, 11.45
Deli članek:

Aplikaciji TikTok v Združenih državah Amerike grozi prepoved delovanja, če kitajsko matično podjetje ByteDance svojega ameriškega dela ne bo prodalo. Pojavila so se ugibanja, da bi ga lahko kupil najbogatejši človek na svetu, Elon Musk.

Profimedia
Najbogatejši Zemljan Elon Musk.

Prepoved delovanja TikToka naj bi v Združenih državah Amerike dokončno stopila v veljavo v nedeljo. Zakon, ki je začel veljati aprila lani, od kitajskega lastnika ByteDance zahteva, da TikTok proda do 19. januarja, sicer ga bodo odstranili iz trgovin z aplikacijami.

V zadnjih dneh so se pojavile govorice o tem, da naj bi na Kitajskem preučevali možnosti za prodajo ameriškega dela TikToka tehnološkemu mogotcu Elonu Musku, čigar premoženje presega 400 milijard evrov. Lastnik družbenega omrežja X, ki je tesno povezan z novoizvoljenim predsednikom Donaldom Trumpom, bi lahko nato TikTok priključil svojemu omrežju. Ameriški medij Bloomberg, ki je v ponedeljek poročal o morebitni prodaji, je vrednost poslovanja družbe TikTok v ZDA namreč ocenil na 40 do 50 milijard dolarjev.

Predstavniki omrežja TikTok so se na te govorice odzvali zgolj z besedami, da »ni mogoče pričakovati, da bodo komentirali popolne izmišljotine«.

Grožnja nacionalni varnosti ZDA

Zakon o TikToku je ameriški kongres lani sprejel zaradi domnevne nevarnosti, da je aplikacija pod nadzorom kitajske vlade, omogoča vohunjenje za uporabniki in služi kot orodje za širjenje propagande, s tem pa predstavlja grožnjo za nacionalno varnost ZDA.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

TikTok in ByteDance vse očitke zavračata, kritiki pa trdijo, da gre za omejevanje svobode govora. Med nasprotniki zakona je tudi Trump, ki je decembra od vrhovnega sodišča ZDA zahteval, naj odloži uveljavitev prepovedi.

Profimedia
TikTok ima v Združenih državah Amerike po ocenah nekaj več kot 100 milijon mesečno aktivnih uporabnikov.

Pritožbo proti zakonu sta vložila tudi TikTok in Bytedance. Vrhovno sodišče je njune argumente obravnavalo minuli petek in naj bi o morebitni razveljavitvi odločilo v prihodnjih dneh. Trump je sicer zatrdil, da namerava to vprašanje rešiti s političnimi sredstvi, potem ko bo prihodnji ponedeljek prevzel položaj.

»TikTok begunci«

Številni ameriški ustvarjalci vsebin na TikToku ob grožnji morebitne prepovedi preizkušajo druga, podobne družbena omrežja. Najbolj priljubljeno med njimi je kitajsko omrežje Xiaohongshu, v angleščini poznano kot RedNote. V ponedeljek je aplikacija za to družbeno omrežje skočila na vrh lestvice najpogosteje prenešenih aplikacij v Applovi spletni trgovini. Na voljo je sicer zgolj v mandarinščini, toda to ne odvrača radovednih ameriških uporabnikov, ki sami sebe v šali imenujejo »TikTok begunci«.