Pet požarov

(Foto) Ogenj v Los Angelesu ni pod nadzorom, gasilcev ni dovolj, prve smrtne žrtve

G.G./STA
8. 1. 2025, 18.47
Posodobljeno: 8. 1. 2025, 19.45
Deli članek:

Na območju Los Angelesa divjajo požari. Umrli sta najmanj dve osebi.

Profimedia
Restavracija v soseski Pacific Palisades

Po besedah načelnika losangeleških gasilcev Anthonyja Marronea sta v požaru, ki divja v okrožju Altadena, življenje izgubili dve osebi, več pa je poškodovanih. Natančen vzrok smrti dvojice še ni znan. Požar se še vedno širi in trenutno zajema dobrih 900 hektarjev površin. Okoli 700 gasilcem gašenje požara v Altadeni otežujeta težko dostopen teren in močan veter. Med gašenjem je bil en gasilec poškodovan, je po navedbah britanskega BBC še povedal Marrone in dodal, da nimajo dovolj gasilcev, da bi se spopadli z vsemi ognjenimi frontami. Omenjen požar je sicer doslej uničil več kot sto objektov, iz Altadene, Pasadene in drugih naselij v okolici pa so doslej evakuirali približno 32.500 ljudi. Za več kot 38.000 ljudi velja opozorilo pred evakuacijo.

Medtem so ognjeni zublji v prestižni soseski Pacific Palisades, kjer divja največji od požarov, po trenutnih ocenah uničili približno 1000 objektov in nekaj več kot 2000 hektarjev površin. Sosesko je po odreditvi evakuacije doslej zapustilo okoli 37.000 ljudi.

Profimedia
Goreča hiša v prestižni soseski Pacific Palisades.

Aktivni štirje požari

4

Njena.si

Norice: Vse prej kot nedolžna otroška bolezen

Na območju Los Angelesa so trenutno aktivni štirje požari. Poleg požarov v soseski Pacific Palisades in Altadeni gori tudi v predmestju Sylmar in na območju parka Woodley. Zaradi požara v Sylmaru, ki po zadnjih podatkih zajema dobrih 200 hektarjev, so evakuirali približno 3000 ljudi. Do nedavnega je peti in najmanjši požar divjal tudi v bližnjem kraju Riverside, a je že v celoti pod nadzorom, še navaja BBC.

Profimedia
Ogenj je ponekod prišel do naselij.

Požari v naravi sicer na jugozahodu ZDA niso redkost, vendar pa ustaljene vremenske vzorce po mnenju znanstvenikov občutno spreminjajo podnebne spremembe. Na jugu Kalifornije sta tako dvema desetletjema suše sledili dve izjemno mokri leti, ki sta vodili v intenzivno rast rastlinja. To sedaj požarom nudi veliko goriva.