Ameriške oblasti so v okviru svojega globalnega režima sankcij na seznam sankcioniranih oseb dodale vidnega predstavnika madžarske vlade Antala Rogana. »Rogan je ves čas delovanja kot vladni uradnik upravljal z madžarskim sistemom razdeljevanja javnih pogodb in virov pajdašem, ki so zvesti njemu in stranki Fidesz. Rogan je upravljal s programi, oblikovanimi za nadzor nad več strateškimi sektorji madžarskega gospodarstva, prelivanje dobičkov iz teh sektorjev k njemu in nagrajevanje privržencev njegove politične stranke,« so med drugim v sporočilu za javnost navedli v ameriškem finančnem ministrstvu. Ameriške sankcije zoper uradnike v državah zaveznicah so izjemno redke. Sankcije so uvedli v skladu z leta 2012 sprejetim zakonom Magnitskega, ki je namenjen sankcioniranju akterjev po svetu, ki kršijo človekove pravice in so vpleteni v korupcijska ravnanja. V skladu s sankcijami je predvidena zamrznitev vsega njegovega premoženja v ZDA in podjetij, v katerih je neposredno ali posredno lastnik 50 odstotkov ali več delnic.
»Minister za propagando«
Rogan, ki je bil nekdaj vodja poslanske skupine stranke Fidezs, je postal eden najvplivnejših oseb v vladi Viktorja Orbana. Kot vodja kabineta predsednika vlade je odgovoren za širok nabor področij, vključno s tako uradnim kot neuradnim strateškim komuniciranjem. Kritiki na Madžarskem so mu zato nadeli naziv »minister za propagando.« Nadzira tudi delo madžarskih varnostnih služb. V javnosti se pojavlja le redko in še redkeje daje intervjuje.
Primorske Novice
Laško ponosno slavi tretje stoletje
Na uvedbo sankcij se je ostro odzval madžarski zunanji minister Peter Szijjarto, ki je dejal, da gre za osebno maščevanje ameriškega veleposlanika v Budimpešti Davida Pressmana. »Kako lepo, da bodo ZDA v nekaj dneh začeli voditi ljudje, ki našo državo vidijo kot prijateljsko in ne sovražno,« je zapisal na družbenem omrežju. Pressman, ki se bo ta mesec poslovil s funkcije veleposlanika na Madžarskem, je že dlje časa tarča ostrih kritik Orbanove vlade. Med drugim ga obtožujejo vmešavanja v madžarske notranje zadeve.
Pressman je na današnji novinarski konferenci v Budimpešti na drugi strani poudaril, da je Rogan »glavni arhitekt« in »izvajalec« sistemske korupcije na Madžarskem, s katero se okorišča. Poudaril je še, da so v tem »kleptokratskem ekosistemu« sodelovali še mnogi drugi. Po njegovih besedah »sistemska korupcija,« katere del je Rogan, vpliva na odločanje Madžarske o vprašanjih, ki »vplivajo na varnost ZDA in naših zaveznikov.«
Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Matthew Miller je medtem v izjavi za javnost navedel, da je Roganovo delovanje odraz »širšega ozračja nedotakljivosti na Madžarskem, kjer so ključne dele države ugrabili oligarhi in nedemokratični akterji.«