"Lojalisti"

Vučić ima "paravojsko", zdaj je priznal: "Pripravljeni so na boj"

D.K.
4. 1. 2025, 10.35
Posodobljeno: 4. 1. 2025, 10.35
Deli članek:

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je zadnji dan leta 2024 na srbski televiziji Prva dejal, da znotraj njegove Srbske napredne stranke (SNS) obstaja posebna skupina, ki jo je poimenoval "lojalisti". "To so častni ljudje, ki so me pripravljeni braniti do smrti," pravi.

Profimedia
Aleksandar Vučić

Pravi, da so ekstremni in da so prisegali s krvjo

Aleksandar Vučić je, da so bili za njegov okus nekoliko skrajni in da so na ustanovni konferenci, ko jih je bilo 1019, prisegli s krvjo, da nikoli ne bodo šli v koalicijo z "rumenim izmečkom". Po njegovih besedah jih je zdaj 17.000, med njimi pa sta tudi njegov brat in "še nekdo" iz njegove družine. Znano je, da se imenujejo Špartanci in da so na silvestrovo organizirali srečanje, domnevno v "mali cerkvi". Vučić je dejal, da gre za častne ljudi, ki niso bogati in so ga pripravljeni braniti do krvi.

"Ti ljudje so tam kot čuvaji ognja, ne zahtevajo ministrskih mest ali česarkoli drugega. Vedno so se ostro borili proti vplivom, ki so prihajali iz zahodnih obveščevalnih krogov. Večinoma so prorusko usmerjeni. Zavzemajo se za svobodno, neodvisno Srbijo, a če morajo izbirati, bodo vedno bolj proruski. Odločno nasprotujejo tistim, ki bi danes izvajali barvno revolucijo. Pripravljeni so na boj, videli ste nekatere izmed teh mladeničev. Kako so se postavili po robu Đilasu (Dragan Đilas, eden od voditeljev opozicije) in njegovim nasilnežem," je povedal Vučić.

Jasno je, da Vučić pošilja sporočilo

Dodaja, da so se ti ljudje nekoč združevali na različnih temeljih, zdaj pa se sklicujejo na Trumpov 6. januar, ko je prišlo do napada na Kapitol. Zdi se, da Vučić v luči množičnih študentskih protestov sporoča, da obstajajo tisti, ki so ekstremni in nevarni, delujejo kot neke vrste milica ali paravojska, in si prizadevajo ustaviti vse, ki mislijo drugače kot Vučić. To se nanaša na opozicijo, vendar morda še bolj na določene struje znotraj same SNS, piše Indeks.hr. 

Pomenljivo je, da Vučić omenja Đilasa in da so se "Špartanci" spopadli z njim. Voditelj srbske Stranke svobode in pravičnosti Dragan Đilas je bil sredi decembra poškodovan v pretepu v Beogradu, do katerega je prišlo, ko je videl ljudi, ki so lepili plakate proti njemu, je sporočila njegova stranka.

Takrat se je na družbenem omrežju X odzvala Marinika Tepić, znana kot opozicijska političarka, na katero so med njenim nastopom proti Vučiću vrgli živo kokoš. Sporočila je Vučiću, da ponoči pošilja nasilneže. Prav tako je pozvala Srbsko pravoslavno cerkev in patriarha Porfirija, naj se opredelita glede predsednikovih izjav.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Sonja Biserko: Vučić nima odgovora na študente

Predsednica Helsinškega odbora za človekove pravice v Srbiji Sonja Biserko je za Index povedala, da se Vučić prvič sooča z novo situacijo, na katero nima odgovora. S tem cilja na študentske proteste, ki potekajo zaradi padca nadstreška na postaji v Novem Sadu, pri čemer je umrlo 15 ljudi.

"Gre za mlado generacijo, ki je odrasla v družinah, ki so apatične, čutijo breme neporavnanih računov in korupcije. Njihova reakcija je iskrena. Na vse to nima odgovora. Najprej se je odzval z zanikanjem, nato z dvorjenjem. Ponujal jim je vse mogoče, vendar so ga zavrnili, ker zahtevajo odgovornost institucij za padec nadstreška v Novem Sadu. Zdaj prehaja na grožnje s temi lojalisti. Te skupine obstajajo, ali obstajajo v takem številu, tega ne morem reči," je dejala. 

"To je potencial za nasilje". Dodaja, da je to vsekakor vrsta grožnje. "Orožje jim je dostopno. Toda poleg njih je v Srbiji veliko drugih ekstremnih skupin, ki jih instrumentalizira režim. To je potencial za nasilje," je dejala. Ne preseneča je, da naj bi bil v organizacijo vpleten tudi Vučićev brat Andrej.

"Ima velik vpliv, deluje iz ozadja, nanj pa naj bi se vezali tudi kanali korupcije. Aleksandar Vučić omenja še eno osebo iz družine, verjetno sina, vendar tega ne vemo. Očitno je, da je Vučić prestrašen. Asadov režim je padel, obeta se kar nekaj situacij, ki bi lahko bile zanj spodbudne. Veliko pričakuje od Trumpove administracije, a mislim, da mu tudi tam ne bo lahko, še posebej v kontekstu odnosov s Kitajsko," je še dejala Sonja Biserko.

Politični analitik Dragomir Anđelković je za agencijo Beta izjavil, da je Vučić s to zgodbo o lojalistih zavestno ali nezavedno pokazal, da se dojema kot nekronani kralj Srbije. "Zgodbe o 'besnih lojalistih'," je dodal, "ne gre jemati zlahka, saj niso le prazne grožnje domišljavega avtokrata."

"Znano je, da pod nadzorom SNS-a oziroma brata in neuradnega sovladarja Aleksandra Vučića - Andreja Vučića ter njegovega tesnega sodelavca Branka Malovića že obstajajo tako imenovani Špartanci. To so, pogojno rečeno, jurišni oddelki bratov Vučić, ki jih včasih primerjajo z enotami SS nacistične stranke, podrejenimi osebno Hitlerju. Srbija, podobno kot Severna Koreja, ima danes žal vladajočo družino, vendar ta očitno ne zaupa niti ugrabljenim državnim strukturam, saj izhaja iz predpostavke, da še vedno obstajajo ljudje, ki niso pripravljeni na najhujše kršitve zakonov oziroma na to, da Srbijo potisnejo v morebitno državljansko vojno. Zato Vučićevi širijo svoj paralelni represivni aparat," je zaključil Anđelković.