Kitajska vlada je v sredo izdala soglasje za začetek gradnje največje hidroelektrarne na svetu, s čimer se je začel ambiciozen projekt na vzhodnem robu tibetanske planote, ki bi lahko vplival na milijone ljudi v Indiji in Bangladešu. Jez bo postavljen na reki Yarlung Tsangpo, ki je najdaljša reka v avtonomni regiji Xizang, bolj znani pod imenom Tibet. Ko bo končan, naj bi projekt letno proizvedel 300 milijard kilovatnih ur (kWh) energije, kar je trikrat več od trenutnega največjega jezu na svetu, Three Gorges Dam, prav tako na Kitajskem, katerega zmogljivost znaša 88,2 milijarde kWh.
Projekt bo imel pomembno vlogo pri izpolnjevanju ciljev Kitajske glede ogljične nevtralnosti, spodbujanju povezanih industrij, kot je inženiring, in ustvarjanju delovnih mest v Tibetu, je v sredo poročala uradna pekinška tiskovna agencija Xinhua News.
Pričakuje se, da bo Kitajska za novi jez porabila več kot 1 bilijon juanov (131 milijard evrov), s čimer bo to daleč največji posamezni infrastrukturni projekt na svetu.
Nova mega gradnja na Kitajskem
Kitajska je dobila zeleno luč za gradnjo največje hidroelektrarne na svetu na reki Yarlung Zangbo v Tibetu. Cilj tega ambicioznega projekta je proizvesti 300 milijard kilovatnih ur električne energije letno, kar je več kot trikratna zmogljivost hidroelektrarne na jezu Treh sotesk (Three Gorges Dam), ki trenutno velja za največjo na svetu.