"Z našo mornarico in trgovino so ravnali na zelo nepošten in nerazsoden način. Pristojbine, ki jih zaračunava Panama, so smešne," je sporočil v objavi na družbenem omrežju Truth Social.
Zagrozil je, da bodo ZDA zahtevale ponovni nadzor nad Panamskim prekopom, če bodo ugotovile, da Panama ne izpolnjuje pogojev iz leta 1977 sklenjenega sporazuma o pravnem statusu prekopa, je zatrdil. Opozoril je tudi, da ne bo dopustil, da prekop pride v napačne roke, in pri tem namignil na domnevno vse večji vpliv Kitajske. "Nikoli ne bomo dovolili, da pride v napačne roke," je zapisal Trump. Če Panama ne bo mogla zagotoviti "varnega, učinkovitega in zanesljivega delovanja prekopa, bomo zahtevali, da se nam Panamski prekop vrne v celoti in brez vprašanj".
Kje je panamski prekop in zakaj je tako pomemben?
Izpostavljeno
Igriva praznična darila, ki nikoli ne razočarajo
To je 82 kilometrov dolg kanal v Panami, ki seka Panamsko ožino in s tem povezuje Atlantski in Tihi ocean. Bližnjica preko Panamskega prekopa močno skrajša čas za potovanje ladij med obema oceanoma, kar jim omogoča, da se izognejo dolgi in nevarni poti okoli rta Horn okoli najjužnejšega konca Južne Amerike prek Drakovega ali Magellanovega preliva.
Petnajstega avgusta leta 1914 so ga odprle ZDA, Panama pa je nadzor nad njim v celoti prevzela leta 1999 v skladu s sporazumom, ki je bil podpisan leta 1977. Na njem se stikajo številne mednarodne pomorske poti.
Kot navaja Wikipedia, gre za enega največjih in najtežjih inženirskih projektov, ki so se jih kdaj lotili. Zapornice na vsakem koncu dvignejo ladje do Gatunskega jezera, umetnega sladkovodnega jezera 26 metrov nad morsko gladino, ki je nastalo z zajezitvijo reke Chagres in jezera Alajuela, da se zmanjša količina izkopavanja, potrebnega za prekop, nato pa se ladje spustijo na drugi konec. Pri enem prehodu ladje se porabi povprečno 200.000.000 litrov sveže vode.