Slaviša Milanov je eden izmed novinarjev, ki mu je srbska varnostno-obveščevalna agencija, poznana pod kratico BIA, nezakonito prisluškovala.
Neodvisni novinar srbsko-bolgarskega portala Far iz Dimitrovgrada, Slaviša Milanov, je za srbski spletni portal Nova.rs razkril, kako mu je BIA s pomočjo policije na mobilni telefon namestila vohunsko programsko opremo NoviSpy. Z uporabo te vohunske programske opreme so srbska policija in obveščevalni organi nezakonito pridobivali podatke o novinarjih in aktivistih, je pokazala preiskava nevladne organizacija Amnesty International. Izsledke so popisali v poročilu, naslovljenem »'Digitalni zapor': Nadzor in zatiranje civilne družbe v Srbiji«, o katerem smo že poročali.
Milanov je za Novo.rs pojasnil, da se je 21. novembra odpravil proti mestu Pirot, ki leži na jugovzhodu Srbije. V bližini mesta ga je zaustavila prometna policija. Policisti so pregledali dokumente in vozilo, nato pa od njega zahtevali, da se z njimi odpravi na policijsko postajo, da bo opravil test za droge. Milanov je posumil, da nekaj ni tako, kot bi moralo biti. Vedel je namreč, da imajo prometniki običajno pri sebi alkotest in hitre teste za droge. Kljub temu, da se mu je zahteva policije zdela nenavadna, je nanjo pristal.
Dober Tek
Tortelini, ki očarajo: Italijanska praznična dobrota
Ob vstopu v postajo pirotske policijske uprave so policisti Milanovu naročili, da preda svoj mobilni telefon. »To se mi je zdelo sumljivo. Ni mi bilo jasno, zakaj želijo moj mobilni telefon, a sem sklepal, da gre za običajen postopek,« je za Novo.rs dejal Milanov.
Čeprav je bil opravljen test na droge pri Milanovu negativen, so policisti zavlačevali in ga niso spustili na prostost. V nekem trenutku je Milanov slišal, kako policist po telefonu sogovorniku razlaga, da ga ne morejo več zadrževati na policijski postaji. »Takrat sem dojel, da nekaj ne 'štima',« je povedal Milanov. Policiste je vprašal, zakaj ne more oditi, na kar je dobil odgovor, da čakajo na nadrejenega. Nato se je pojavila dvojica v civilu – ker se nista legitimirala, Milanov ne ve, ali sta bila pripadnika policija ali BIE –, ki sta ga začela zasliševati. Ko je Milanov vprašal, čemu ga zaslišujejo, je od svojih izpraševalcev dobil odgovor, da preiskujejo neki nezakonit prehod srbsko-bolgarske meje. Milanov se je zavedel, da gre za čisto izmišljotino.
Po zaslišanju so policisti še enkrat opravili pregled njegovega vozila, nato pa mu vrnili mobilni telefon. Tedaj se je Milanov zavedel, da je bil cel postopek farsa, predstava za javnost: »Videl sem, da je na telefonu izključen wi-fi in mobilni prenos podatkov. To sta funkciji, ki jih imam ves čas vključeni. Kasneje sem ugotovil, da do izklopa teh funkcij pride, ko nekdo iz telefona vzame in nato vrne kratico SIM. Tisti, ki so mešetarili po mojem telefonu, so preprosto pozabili ponovno vključiti wi-fi in prenos podatkov.«
Milanov je o tem, kar se mu je zgodilo, obvestil Neodvisno združenje novinarjev Srbije in nekatere druge nevladne organizacije. Preverba mobilnega telefona pa je potrdila, da ga je nekdo uporabljal med njegovim zadrževanjem na policijski postaji. Obrnil se je tudi na oddelek notranjega nadzora notranjega ministrstva in tožilstva za visokotehnološki kriminal, a odgovorov, ki bi ga zadovoljili, Milanov ni prejel.