Trump je v petek ponovno izrazil svojo podporo odpravi premikanja ure in na platformi X zapisal: "Republikanska stranka bo z vsemi močmi poskušala odpraviti poletni čas, ki ima majhno, a močno bazo podpornikov, vendar ga ne bi smelo biti!"
Na družbenih omrežjih je bil deležen podpore
Veliko ljudi je označilo premikanje ure za zastarelo prakso. Nekateri so poudarili, da se poletni čas, kot je nakazoval Trumpov zapis, najverjetneje ne bi odpravil, temveč bi postal trajen, s čimer bi odpravili spremembe ure.
Za odpravo premikanja ure bi bilo potrebno soglasje kongresa. Do zdaj je bilo veliko dvostranskih prizadevanj za sprejetje takšnega zakona, a vsa so bila neuspešna. Leta 2022 je senat soglasno sprejel zakon, s katerim bi poletni čas postal trajen, vendar je predlog obtičal v predstavniškem domu. Tudi podobni poskusi v letu 2023 niso bili uspešni.
Namen premikanja ure na poletni čas je bil, da bi luči prižgali kasneje v dnevu in tako bolje izkoristili dnevno svetlobo, s tem pa prihranili energijo. Zaradi ukrepa naj bi bilo manj prometnih nesreč in kriminala, pa tudi gospodarstvo naj bi čutilo pozitivne učinke. Nasprotniki ukrepa pa izpostavljajo, da premikanje kazalcev negativno vpliva na biološko uro ljudi, slabša njihovo razpoloženje in zdravje.
Mnenja so deljena
William Willet, angleški gradbenik, je v začetku 20. stoletja zaslužen za popularizacijo poletnega časa, ko je britanske zakonodajalce pozival k premiku ure zaradi gospodarskih koristi. Parlament je predlog leta 1909 zavrnil, vendar ga je nekaj let kasneje pod pritiskom prve svetovne vojne sprejel.
Slovenija
Nasveti za najpopolneje okrašeno božično drevesce
Tudi druge države so sledile temu zgledu v prizadevanju za znižanje stroškov energije, vključno z ZDA, kjer so začele poletni čas uporabljati marca 1918. Pri tem se še vedno poraja vprašanje, ali poletni čas dejansko zmanjšuje porabo energije.
Lastniki malih podjetij pravijo, da ljudje, ko je svetlo tudi po delu, pogosteje odhajajo ven in zapravljajo denar. Vendar pa se veliko Američanov pritožuje, da je premikanje ure nadležno.
Starši opozarjajo, da moti spalne rutine otrok, nihče pa ne mara izgubiti ure spanja, ko se marca ure premaknejo naprej.
Leta 2020 je Ameriška akademija za medicino spanja pozvala k ukinitvi poletnega časa, saj spremembe motijo naravni bioritem telesa in lahko povzročijo zdravstvene težave.
V Sloveniji bolj naklonjeni poletnemu času
V Sloveniji smo sicer začeli urine kazalce premikati leta 1983. Dokončna odločitev, da jih vsako zadnjo nedeljo v oktobru premaknemo za eno uro nazaj in vsako zadnjo nedeljo v marcu za eno uro naprej, pa je bila sprejeta leta 2006. V skladu s to odločitvijo bo tudi tokratni premik urinih kazalcev.
Evropska komisija je leta 2019 sicer predlagala ukinitev premikanja ure že z letom 2021, odločitev o tem, kateri čas bodo uveljavile, pa prepustila državam članicam. Zaradi razhajanj držav glede tega, ali želijo uveljaviti zimski ali letni čas, pa je predlog zaenkrat obtičal na Svetu EU.
V Sloveniji bi ob odpravi premikanja ure na podlagi zakona o računanju časa obveljal standardni zimski čas. Drugače pa so pokazali rezultati javnega posvetovanja, ki ga je Bruselj organiziral leta 2018. V skladu z njimi pa smo Slovenci bolj naklonjeni poletnemu času. Kljub temu bomo urine kazalce dvakrat na leto premikali še do leta 2026. Ure bomo na poletni čas premaknili zadnjo nedeljo v marcu.