Cerkev že desetletja omaložujejo pedofilski škandali in le-teh, kar jo je stalo ne samo verodostojnosti, ampak tudi na stotine milijonov dolarjev v sodnih poravnavah.
»Pri odškodnini ne gre samo za denar, ampak za priznanje napak in javno opravičilo...«
Vatikanski odbor je v poročilu zapisal, da se odškodnina ne nanaša samo na denar, ampak tudi na »veliko širši spekter dejanj«, kot so »priznanje napak, javno opravičilo in druge oblike prave bratske povezanosti z žrtvami«. Odbor je napovedal uvedbo »standardiziranih postopkov ukrepov na celovitejši način«.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Papež Frančišek, ki je leta 2013 ustanovil odbor za boj proti zlorabam, se je med septembrskim obiskom v Belgiji soočil z nekaterimi najmočnejšimi kritikami cerkvenih zlorab. Tam sta ga kralj in premier pozvala k večji pomoči prizadetim.
Poziv tudi k večji preglednosti in bolj odprtemu dostopu žrtev do dokumentov, povezanih z dogodki
Vatikanska škofovska konferenca se je v končnem besedilu ta mesec večkrat opravičila za »nepopisno in trajno« bolečino katoličanov, ki so jih zlorabili duhovniki. Objavljeno poročilo poziva tudi k večji preglednosti in bolj odprtemu dostopu žrtev do dokumentov, povezanih z dogodki. Odbor priznava, da so preiskave in procesi vatikanskega urada za doktrino prepočasni in preveč nedostopni.
»Pomanjkanje komunikacije je največji problem,« meni tajnik odbora, kolumbijski škof Luis Manuel Ali Herrera. »Nezadostne informacije so oblika ponovne travme za mnoge žrtve.« Poročilo predlaga tudi ustanovitev vatikanskega ombudsmana za žrtve, učinkovitejše kaznovanje pripadnikov duhovščine in povabilo Frančišku k pisanju okrožnice o zaščiti otrok.