Oktoberfest

Zasoljene cene na Oktoberfestu: za vrček piva 15, za dunajski zrezek 39 evrov

A.Z.
2. 10. 2024, 12.55
Posodobljeno: 2. 10. 2024, 20.59
Deli članek:

Oktoberfest, eden največjih ljudskih sejmov, ki ga vsako leto organizirajo v Münchnu in katerega zaščitni znak je postal velik vrček piva, ima dolgo tradicijo.

Profimedia
Obiskovalci Oktoberfesta morajo za vrček piva letos odšteti 15 evrov.

Prvi začetki segajo v leto 1810, ko sta se poročila princ Ludwig, kasnejši bavarski kralj Ludvik I., in princesa Tereza, za praznovanje te poroke pa sta povabila prebivalce Münchna, druženje pa so organizirali na takratnem Theresienwiese, travniku v predmestju. Tudi zato domačini Oktoberfestu še danes rečejo »Wiesn«.

Od pitja piva in jedače, kjer seveda prevladujeta pivo in tradicionalna bavarska hrana, je semenj sčasoma prerastel v pravi družabni dogodek s številnimi dodatnimi zanimivostmi. V dobrega pol meseca obiskovalci popijejo ogromne količine piva, leta 2015 so postavili rekord s 7,7, milijonov litrov ali 131.200 sodčkov, natakarice pa hitro in spretno raznašajo velike vrčke piva med goste. Ravno pri pitju pa ima Oktoberfest nekaj zlatih pravil: ne napijte se, med pitjem nekaj pojejte, predvsem pa ne vzemite s seboj vrčka. Varnostniki so glede tega izredno strogi.

Profimedia
V povprečju Oktoberfest vsako leto obišče 6 milijonov jedače in pijače željnih gostov

Seveda se tudi tam vse vrti okoli denarja in cene so v zadnjih letih naravnost zbezljale. Klasični dunajski zrezek letos stane neverjetnih 39 evrov, porcija pomfrija 9,5 evra, porcija svinjske pečenke pa skoraj 30 evrov. Pečeno gosko si lahko privoščite za 40, vrček piva pa za 15. Domačini in obiskovalci so nad tem seveda vse manj navdušeni, spletni vplivneži pa pišejo komentarje v slogu »ob obisku nismo našli nobenega tehtnega razloga, zakaj je hrana tako draga.« Drugi spet skušajo cene opravičevati z besedami, da se za vsako številko skrivajo še stroški, od elektrike, najema stojnice do natakaric in natakarjev.