Inštitut za oceanografijo in ribištvo iz Splita je že leta 2022 poročal o pojavu rjave alge Stypopodium schimperii. Zdaj pa so jo ponovno opazili na Visu, kar strokovnjake še posebej skrbi.
Alga spominja na avtohtono vrsto pavji rep, a je slednja izrazito bela, medtem ko je Stypopodium schimperii oker barve z občasnimi modrikastimi odtenki. Obenem je tujka veliko večja, saj lahko doseže tudi več kot 40 centimetrov, kar je še enkrat več od avtohtone vrste.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Alga, katere latinsko ime je Stypopodium schimperii, je rjava alga, ki izvira iz Indijskega oceana. Pot v Sredozemlje je najverjetneje našla skozi Sueški prekop: v Izraelu so jo zaznali okoli leta 1973, nato si je pokorila obale vzhodnega dela Sredozemlja, najti pa jo je mogoče tudi v Egejskem in Jonskem morju v Grčiji.
V samo dveh do treh letih pokrije 100 odstotkov morskega dna
"Jeseni 2020 smo v bližini otoka Vis blizu Komiže našli več primerkov. V enem letu se je število povečalo na tisoče posameznikov. Danes je razširjena po severni strani otoka vse do Visa v globinah od 1 do 30 m, začela pa se je širiti tudi na Biševo. Alge v samo dveh do treh letih prekrijejo 100 % morskega dna in popolnoma zatrejo avtohtone alge na kamnitem dnu med 5 in 15 m globine," so pojasnili.
Ali se bo tujerodna vrsta alga razširila po celotnem morskem dnu ali pa se bo sčasoma umaknila, kar se pri tujerodnih vrstah pogosto zgodi, je nemogoče predvideti.