Svet

Kaos na Kosu: 'Če je to Evropa, gremo raje v Mali ali Jemen'

STA/G.G.
11. 8. 2015, 18.44
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Na grškem otoku Kos je danes izbruhnil kaos, ko so policisti zaradi registracije migrantov te v veliki vročini skušali premestiti na nogometno igrišče. Policisti so namreč red delali s pendreki in aparati za gašenje požara. Župan otoka Gjorgos Kiricis je grško vlado v pismu posvaril, da otoku grozi prelivanje krvi.

Reuters
Fotografija je arhivska.

Reuters

Migrante, večinoma Sirce in Afganistance, so danes - potem ko so več tednov kampirali vzdolž otoških cest in plaž - premestili na lokalni nogometni stadion. A njihova selitev se je sprevrgla v kaos in množičen pretep. Migranti, nezadovoljni zaradi dolgotrajnega postopka registracije, so med drugim blokirali cesto in vzklikali "Hočemo papirje, hočemo jesti".

Muhammad Shareef, eden od beguncev, je za agencijo Reuters povedal, da po videnem ne more sklepati, da je prispel v Evropo. "Je kot v deželi tretjega sveta, nimamo stranišč in nimamo vode," je dejal Muhammad in dodal, da "če je to Evropo, potem se raje vrne v Sirijo ali odide v Mali ali Jemen."

Na Kos vsak dan pride več sto beguncev, tam pa so povsem prepuščeni sami sebi. Kot je ob obisku otoka danes opozorila podpredsednica nemškega bundestaga Claudia Roth, vlada na otoku kaos, napetosti med ljudmi pa so vse hujše. Razmere je označila kot "pekel na Zemlji".

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Ljudje nujno potrebujejo hrano, oblačila, prenočišča in medicinsko oskrbo, ugotavlja Rothova. Begunce, ki kampirajo na cestah in v parkih, so od tam pregnali in jih poslali na majhen nogometni stadion, kjer je grozovito vroče. Za več sto ljudi sta na voljo samo dve stranišči. "To je nečloveško," je še dejala Rothova.

Reuters

Podobna situacija je tudi na številnih drugih otokih v Egejskem morju. Rothova zato poziva vlado v Atenah, da končno poskrbi za varnost ljudi. "Tragedija je, da prihaja istočasno do dveh kriz," je še priznala, pri čemer je imela poleg migrantske krize v mislih finančne težave Grčije. A grška vlada mora nemudoma reagirati, kljub finančni krizi, in tudi Evropa mora pomagati, je dodala.

Župan otoka je na vlado v Atenah medtem naslovil pismo, v katerem pojasnjuje, da je na otoku s 30.000 prebivalci na novo prišlo več kot 7000 migrantov, in svari pred nevarnostjo prelivanja krvi.