Visoke cene

Zaradi visokih stroškov ukinjajo maturantske plese

Vasja Jager/Revija Jana
22. 2. 2025, 19.00
Deli članek:

Mnoge šole same organizirajo maturantski ples, ponekod pa so ga kar ukinili.

Profimedia
Cene maturantskih plesov v nebo.

Maturantsko slovo od otroštva je za številne ponudnike gostinskih storitev, plesnih tečajev in organizacij dogodkov predvsem prvovrstna poslovna priložnost, številne družine pa si čedalje težje privoščijo naraščajoče izdatke za tečaje, plese in izlete. Srednje šole in gimnazije se na to odzivajo vsaka po svoje: medtem ko nekatere prirejajo gala večere, ki jih povezujejo zvezdniška imena slovenskega šovbiznisa, druge same zase organizirajo nič manj srčne maturantske plese po telovadnicah.

Na začetku leta se je učiteljski kolektiv Tretje gimnazije Maribor odločil, da zaradi spora z manjšim delom staršev okoli logistike maturantskega plesa na prireditvi ne bo sodeloval. Vojna med šolo in »kmetavzarsko tretjino«, kot je zdraharje označila razočarana mati neke dijakinje, je bila banalna in povsem nepotrebna.

Učiteljski kolektiv Tretje gimnazije Maribor se je odločil, da zaradi spora z manjšim delom staršev okoli logistike maturantskega plesa na prireditvi ne bo sodeloval.

Nam pa lahko služi kot izhodišče za podrobnejši vpogled v zakulisje organizacije maturantskega plesa in drugih zrelostnih izpitov, ki čakajo dijake in srednješolce v zaključnem letu izobraževanja, na uradnem prehodu iz otroštva v odraslost. Okoli teh dogodkov se je razrasla prava industrija, njihovi stroški pa so zajeten finančni zalogaj, ki si ga nekatere družine že ne morejo privoščiti. Kar seveda ne velja za že omenjene nezadovoljneže iz Maribora …

Vrhunec zadnjega leta v srednji šoli je maturantski ples kot svojevrsten ritual, na katerem se mladi ljudje oblečejo v svečane obleke ter s plesom z očeti in materami tudi simbolno razglasijo svoj vstop med odrasle. Priprave na slavnostni večer se začnejo s plesnimi vajami; cene teh tečajev se gibljejo med 35 in 45 evrov.

Za maturantski ples je treba imeti ustrezno toaleto, ki si jo da marsikdo izdelati po naročilu, bolj varčni pa si jo sposodijo v katerem od specializiranih butikov; v tem primeru je mogoče obleko dobiti tudi že za sto evrov, večina pa jih stane okoli 200 evrov za moške in nad 300 za ženske.

K temu je treba prišteti še primerne čevlje, ki jih je težko dobiti za manj kot 50 evrov. In šele potem pridemo do samega maturantskega plesa, ki spet ni poceni; vstopnice za prireditev v povprečju stanejo med 60 in 65 evrov. Vse to pomeni, da ima štiričlanska družina z »maturancem« minimalno 420 evrov stroškov. To pa še ni vse – že leto prej, v tretjem letniku, je maturantski izlet, za katerega je treba v povprečju odšteti med 500 in 600 evrov. In že pridemo najmanj do tisočaka.

Profimedia
Med stroški za maturantski ples je tudi slavnostna obleka.

Postranski zaslužek slovenskih zvezdnikov

Nič čudnega torej, da so v maturantkah in maturantih poslovno priložnost zaznali številni gostinci, plesne šole, organizatorji dogodkov, glasbene skupine ter tudi zvezdniški voditelji in voditeljice. Tako, na primer, v plesni šoli Bolero, s katero sodeluje največ ljubljanskih srednjih šol in gimnazij, organizirajo maturantske plese na resnično vrhunski ravni – prireditve potekajo v Cankarjevem domu ali na Gospodarskem razstavišču, povezujejo pa jih znani obrazi, kot sta igralec Domen Valič in komik Tin Vodopivec.

Pri konkurenčnem ponudniku GUD Company maturante in njihove starše med drugim zabavata igralka Gaja Filač ter pevec skupine Joker Out Bojan Cvjetićanin. V Mariboru sta najpopularnejša organizatorja maturantskih plesov Pingi in Salsero v sodelovanju z družbo Eventisi.

Ravno izbor slednjega za izvedbo prireditve na Tretji gimnaziji Maribor je šel v nos posameznim med starši. Pa čeprav so glede na javno dostopne podatke cene pri Salseru in Eventisi bistveno nižje kot pri drugih ponudnikih, izvedba pa zato nič manj vrhunska: njihova cena osnovnega paketa za maturantski ples znaša 41 evrov, vanjo pa so med drugim všteti večerja, prekaljeni glasbeniki (Poskočni muzikanti, Marko Vozelj, Victory …) in zveneča voditeljska imena (Domen in Vid Valič, Dejan Kranjc, Bernarda Žarn, Denis Avdič, Boštjan Romih…).

Profimedia
Tiste med ljubljanskimi šolami, v katerih imajo starši dijakov malo več pod palcem, si lahko privoščijo ples v sprejemni dvorani Cankarjevega doma.

hidrotehnik, urejanje-recne-struge, urejanje-vodotokov

Reporter.si

Ko voda pokaže moč: Kaj nas brani pred naslednjo naravno katastrofo?

Ko dijaki sami zavihajo rokave

Cena vstopnice za maturantski ples je sicer odvisna od več dejavnikov. Prvi so seveda pričakovanja srednješolcev in – kot nazorno kaže primer z mariborske Tretje gimnazije – njihovih staršev; večina si želi, da je prireditev, s katero naj bi ustvarili spomine za vse življenje, na karseda visoki ravni. Drugi dejavnik je ponudba hrane in pijače, tretji pa število udeležencev; plesov, na katere pride po tisoč in več ljudi, pač ni moč stlačiti v šolsko telovadnico, temveč so edina možnost velike dvorane.

»Število gostov na naših plesih se giblje od 1.000 do 1.500. Zaradi tega jih lahko organiziramo samo v dvorani Golovec,« nam je povedal Mojmir Klovar, direktor Šolskega centra Celje. »V paketu najema dvorane so zajete vse servisne službe in gostinska ponudba družbe Gorenje Gostinstvo. Preostale ponudnike, med njimi ansambel in plesno šolo, pa izbiramo glede na kakovost ponudbe, pretekle izkušnje in ceno.«

Naši sogovorniki pravijo, da se zaradi čedalje višjih stroškov vsako leto kar nekaj maturantov in maturantk odloči, da se izleta ne bodo udeležili.

Po drugi strani pa za maturantske plese z manjšim številom obiskovalcev ni mogoče uveljavljati količinskih popustov pri hrani in pijači. »Uveljavljeni ponudniki za dogodke, ki se jih udeleži manj kot 400 oseb, računajo približno 75 evrov na osebo,« nam je pojasnil Dušan Erjavec, ravnatelj Srednje šole za gostinstvo in turizem Maribor.

Na slednji so že pred osmimi leti presodili, da so takšne cene za družine njihovih učencev in učenk previsoke, in se odločili, da bodo »maturanca« v celoti organizirali sami. Dijaki vseh letnikov so vključeni v vse vidike organizacije in pod vodstvom mentorjev poskrbijo za dekoracijo dvorane ter pogrinjke na mizah, ekipa dijakov kuharstva pripravi odlično maturantsko večerjo, za postrežbo pa poskrbi skupina dijakov strežbe.

Na dan dogodka je pred dvorano pogrnjena rdeča preproga, po kateri se sprehodijo maturantski pari, tako da je vse resnično zelo slovesno. »Letos pripravljamo ples za 380 gostov, cena vstopnice znaša 60 evrov; menimo, da je ta cena za kakovost, ki jo ponujamo, ugodna in nižja od preostalih ponudnikov,« ocenjuje ravnatelj Erjavec. Ter dodaja, da so na mariborski gostinski šoli zelo ponosni, da so iz organizacije gala dogodka uspeli narediti lasten projekt, s katerim krepijo pripadnost dijakov in dijakinj šoli.

Shutterstock
Nekateri dijaki si v celoti maturantski ples organizirajo sami, tudi za pripravo in strežbo hrane ter pijače poskrbijo.

Da družinam ne bi bilo treba najemati kreditov

Za lastno organizacijo se v zadnjih letih odločajo tudi nekatere druge šole, zlasti s področja gostinstva; med njimi sta Srednja šola za gostinstvo in turizem Novo Mesto ter Strokovni izobraževalni center Ljubljana; slednji je prireditev organiziral v šolski telovadnici, dijaki in dijakinje pa so poskrbeli tako za program kot vodenje – in prav ničesar jim ni manjkalo. »Večer je minil v duhu prijateljstva, smeha in nepozabnih trenutkov,« je dogodek opisala mentorica dijaške skupnosti Tamara Milinčič Medven.

Najdejo pa se že tudi šole, kjer so zaradi visokih stroškov že povsem dvignili roke nad maturantskimi plesi. Tako so se dijaki in dijakinje Srednje šole za gostinstvo in turizem Radenci lani večinsko odločili, da se bodo velikemu večeru kar odpovedali. Menda naj bi bilo finančno breme za marsikatero družino preveliko, pri čemer se je govorilo celo, da naj bi bili posamezni starši celo prisiljeni najeti kredit, da bi lahko poplačali vse stroške, ki smo jih našteli na začetku članka. Medtem pa na drugih srednjih šolah in gimnazijah mladostnikom iz socialno najbolj ogroženih družin pomagajo tako, da jim stroške vstopnic za maturantski ples pokrijejo iz posebnega sklada.

Ob tem pa cene vseh mejnikov, ki jih v zadnjem letu srednje šole prekoračijo dekleta in fantje, vztrajno naraščajo – pač v skladu z draginjo zadnjih let. Leta 2016 so vstopnice za maturantske plese v povprečju stale med 25 in 50 evrov, torej krepko manj kot sedaj. Dražijo pa se tudi cene izletov; tako so, na primer, v turistični agenciji Mondial Travel, ki velja za najbolj priljubljeno organizatorko teh potovanj, leta 2022 seznanili stranke, da zaradi podražitev energentov dvigujejo cene aranžmajev za maturantske izlete za osem odstotkov. Niso edini, naši sogovorniki pa pravijo, da se zaradi čedalje višjih stroškov vsako leto kar nekaj maturantov in maturantk odloči, da se izleta ne bodo udeležili.

Mimogrede, dijaki in dijakinje gostinske šole v Radencih so po lanski odpovedi letos vendarle našli način, da se vsi skupaj slovesno poslovijo od šole. Tudi oni so se odločili »maturanca« izpeljati v lastni režiji, v dijaškem domu ter s pomočjo profesorjev in mlajših dijakov in dijakinj. Pomemben del denarja, potrebnega za organizacijo, so zbrali s srečelovom, za katerega so dobitke prispevali donatorji.