Nova Gorica-Gorica

Zgodovinski mejnik: Evropska prestolnica kulture je uradno odprta

R.M./STA
8. 2. 2025, 17.20
Posodobljeno: 8. 2. 2025, 18.11
Deli članek:

Predsednica države Nataša Pirc Musar in predsednik Italije Sergio Mattarella sta na otvoritveni slovesnosti letošnje Evropske prestolnice kulture Nova Gorica-Gorica na Trgu Evrope, ki delno leži v Sloveniji, delno v Italiji in združuje obe Gorici, izpostavila pomen sodelovanja.

Bobo
Otvoritvena slovesnost letošnje Evropske prestolnice kulture Nova Gorica-Gorica na Trgu Evrope.

Slovenska predsednica Nataša Pirc Musar, ki je italijanskega kolega Sergia Mattarello pozdravila v njegovem maternem jeziku kot dragega prijatelja, je izpostavila zgodovinski pomen EPK, ki ga tokrat prvič v zgodovini Evropskih prestolnic kultur kot eno somestje gostita Nova Gorica in italijanska Gorica. Ob koncu govora je tako v slovenskem kot italijanskem jeziku pozvala k Evropi brez meja in se s tem navezala tudi na uradno geslo EPK Gremo brezmejno.

"Ganljivo je, da prav na Prešernov dan na Trgu Evrope, kjer smo pred več kot 20 leti postali del evropske družine, skupaj z našimi sosedi, prijatelji iz Italije, slovesno odpiramo Evropsko prestolnico kulture, ki prvič v svoji zgodovini povezuje dve mesti, dve državi, dva naroda," je izpostavila Pirc Musar.

Uvodoma je še povedala, da se bo današnji 8. februar 2025 "v naša srca vtisnil kot zgodovinski dan", ki ga je označila tudi kot dan stoletne vizije o miru, svobodi, dobrososedskih odnosih in medsebojnem spoštovanju, prijateljstvu in ljubezni.

Mattarella: Mogoče je izbrati pot sodelovanja

Italijanski predsednik je podobno kot slovenska predsednica uvodoma menil, da je današnji dan zgodovinski trenutek za obe mesti, Novo Gorico in Gorico, za Slovenijo in Italijo ter za celotno Evropsko unijo. EPK Nova Gorica-Gorica ima po njegovih besedah globoke korenine v dolgotrajni poti prijateljstva in sprave, na katero sta stopili Slovenija in Italija, ki sta lahko po besedah Mattarelle na to upravičeno ponosni.

Bobo
Otvoritvena slovesnost letošnje Evropske prestolnice kulture Nova Gorica-Gorica na Trgu Evrope.

"V svetu, ki ga zaznamujejo vse večje napetosti in konflikti ter opuščanje sodelovanja kot temelja mednarodnega življenja, sta Slovenija in Italija pokazali, da je mogoče izbrati pot sodelovanja," je še povedal predsednik Italije, ki je tudi izpostavil, da kultura ne pozna meja in je odprta za znanje, skupno raziskovanje in vzajemno bogatenje.

Vrečko: brez kulture danes ne bi govorili Slovensko

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v govoru spomnila, da sta bili slovenska država in demokracija utemeljeni prav na kulturi, brez katere danes ne bi govorili slovensko, ne bi živeli v svobodni in samostojni državi. Kot je še povedala, je pogumna odločitev, da Nova Gorica k sodelovanju povabi sosednjo Gorico, prinesla edinstveni projekt Evropske prestolnice kulture, ki s sloganom Gremo brezmejno nagovarja k solidarnosti in strpnosti.

Geslo EPK po njenih besedah govori tudi o moči kulture v družbi in da je potrebno v današnjih časih sovražnega govora, lažnih novic in skrajnih politik kljub razlikah v stališčih ohraniti spoštljivost do drug drugega in evropske vrednote ter se za to vsak dan vedno znova tudi boriti.

hrvaska, hrvaska-istra, istra, pocitnice, morje, obala, dopust, luksuzne-vile, luva, luva-villas

Zanimivosti

Niso vsi za množice: hrvaška Istra drugače

Italijanski minister za kulturo Alessandro Giuli je prav tako izpostavil pomen skupne kulture, ki po njegovih besedah zaznamuje tako slovenski kot italijanski narod. Dodal je, da so prav razlike lahko vir bogastva in lahko zbližujejo. Meje pa je, kot je še povedal, moč presegati ob spoštovanju drugih. Tako Slovenijo in Italijo, ki sta obe del svobodnega sveta, druži tudi želja po miru in blagostanju, je še povedal.

Bobo
Otvoritvena slovesnost letošnje Evropske prestolnice kulture Nova Gorica-Gorica na Trgu Evrope.

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu ter bivši novogoriški župan Matej Arčon je na Trgu Evrope obudil spomine na odločitev o skupni kandidaturi obeh Goric za EPK in dejal, da sta bila takrat z zdaj že pokojnim goriškim županom Ettorejem Romolijem sicer dva politika različnih narodnosti, generacij in političnih prepričanj, a sta oba verjela v idejo sodelovanja in v ljudi z Goriškega, ki "so imeli in imajo kljub težki zgodovini v sebi toliko volje, poguma in ljubezni".

Predsednik italijanske dežele Furlanija - Julijska krajina (FJK) Massimiliano Fedriga je izpostavil, da je EPK Nova Gorica-Gorica simbol dialoga in srečevanja v razlikah, ki jih je potrebno znati ovrednotiti. Je tudi dokaz, da sta bili obe strani kljub razlikam sposobni najti dialog in skupno pot. Prva čezmejna EPK bo tako lahko dolgotrajen zgled za vso Evropo, je prepričan Fedriga.

Bobo
Otvoritvena slovesnost letošnje Evropske prestolnice kulture Nova Gorica-Gorica na Trgu Evrope.

Evropska komisarka za širitev Marta Kos je prav tako menila, da se danes v Novi Gorici in Gorici piše zgodovina. Spomnila je tudi na današnji dialog s 40 mladimi iz vse Evrope, ki so jim želeli predstaviti, kaj pomeni, ko mesti, ki ju je nekoč zgodovina razdvajala, danes živita skupaj v EU. Hoteli so jim prikazati, kako pomembni so sprava, dobri, prijateljski sosedski odnosi in regionalno sodelovanje ter kako ključno je, da se naučimo odpuščati in živeti v sočutju.

Micallef: Kultura zbližuje, gradi mostove in presega meje

Evropski komisar za medgeneracijsko pravičnost, mladino, kulturo in šport Glenn Micallef je izrazil ponos na bogato in raznoliko kulturo in kulturno dediščino v EU ter dodal, da kultura zbližuje, gradi mostove in presega meje. Prek kulture je moč po njegovih besedah spodbujati evropske vrednote, demokracijo, vključevanje, solidarnost in raznolikost. Spomnil je tudi, da letos obeležujemo 40 let pobude Evropska prestolnica kulture.

Kos in Micallef sta na današnji otvoritveni slovesnosti na Trgu Evrope direktorici Zavoda GO! 2025 Miji Lorbek izročila 1,5 milijona evrov vredno nagrado Meline Merkuri, ki jo podeljuje Evropska komisija.

Današnja otvoritvena slovesnost na trgu Evrope se je začela s prvim skupnim nastopom orkestrov policij obeh držav, ki sta zaigrala himne Slovenije, Italije in EU, končala pa z glasbenim nastopom pevca Borisa Benka, pevke Tish in združenega mladinskega pevskega zbora šol z obeh strani meje pod vodstvom in koordinacijo Mojce Maver Podbersič, ki so izvedli skladbo Insieme v novi priredbi Dua Silence.

Zanimivosti

medvedi laris zurga (6) foto simen
Kosmatinci ne morejo več spati

Laris Žurga o srečanjih z rjavim medvedom

hujsanje_vodilna
Izguba kilogramov

Dostopne začimbe vam bodo pomagale pri hujšanju

France Prešeren, Vrba na Gorenjskem
Prešernov dan

Kaj početi na kulturni praznik?

spanje
Zanimivosti

Tako naj bo urejena spalnica, da boste odlično spali

shutterstock_1020878011
Zanimivosti

Bodite med prvimi in s poslovno analitiko spreminjajte prihodnost poslovanja

čisto perilo, pranje perila, črno
Garderoba

Trik, s katerim bodo vaša oblačila vedno ostala črna