- Kučan je Jankovićevo podporo Vučiću označil za politično napako
- Janković zaradi pisma ostal brez komisije za podelitev občinskih nagrad
Od zadnje geste ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki je v Sloveniji dvignila veliko prahu, sta se ogradila tako nekdanji predsednik Milan Kučan kot predsednik vlade Robert Golob. Prvi je Jankovićevo podporo srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću označil za »politično napako,« medtem ko je Golob dejal, da ima vsak pravico do svojih osebnih stališč. Janković je obenem doživel revolt v vrstah komisije za podelitev Župančičevih nagrad, najvišjega priznanja Mestne občine Ljubljana za izjemne stvaritve na področju umetnosti in kulture. Člani komisije so se namreč soglasno odločili, da protestno odstopijo s položaja.
Kot je znano, je Janković minuli teden v pismu izrazil podporo srbskemu predsedniku Vučiću in mu ponudil svojo pomoč. Vučića je pozval, naj nadaljuje svojo pot in ne dovoli, da bi pritiski ali napadi zamajali smer, ki jo je zastavil - smer močne, neodvisne in razvite Srbije. Že minuli torek je na novinarski konferenci Vučića označil za svojega dobrega prijatelja in dejal, da je trenutna situacija v Srbiji zanj težko razumljiva. Dodal je, da si želi, da bi se stanje v državi uredilo, ter da se študenti in dijaki vrnejo v šole. Že prejšnji teden se je odzvalo tudi zunanje ministrstvo, ki je sporočilo, da pismo ne predstavlja uradnih stališč Slovenije.
Gospodarstvo
Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba
Janković je na nocojšnji seji občinskega sveta nato poudaril, da je v pismu zapisal svoje osebno mnenje ter da za ponujeno pomoč Vučiću nima pooblastil - ne Mestne občine Ljubljana in ne države.
Množični protesti v Srbiji so se začeli po novembrskem zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, pri čemer je umrlo 15 ljudi. Protestniki za nesrečo krivijo korupcijo in netransparentnost pri obsežni večletni obnovi postaje. Med drugim zahtevajo odgovornost pristojnih, spoštovanje ustave, zakonov in izkoreninjenje korupcije.
V treh mesecih se je na ulicah po vsej državi žrtvam nesreče poklonilo več sto tisoč ljudi. Najbolj množična protesta sta potekala v Beogradu 22. decembra lani in 27. januarja, ko se je po nekaterih ocenah v dveh dneh zbralo več kot 200.000 ljudi.