V ŠOU v Ljubljani so v javnem pozivu izpostavili, da požarna varnost predstavlja ključen element varnega bivanja študentov. Zato predlagajo takojšen pregled požarne varnosti v vseh objektih Študentskega doma Ljubljana, revizijo obstoječih požarnih načrtov ter preverjanje njihove ažurnosti in skladnosti s predpisi ter preverjanje obstoja in delovanja sistemov za zgodnje odkrivanje požara, kot so alarmni sistemi, hidrantna omrežja in gasilni aparati.
Izpostavili so tudi organiziranje usposabljanj o pravilnem ravnanju v primeru požara in preventivnih ukrepih za zmanjšanje tveganja ter izvedbo rednih požarnih vaj v vseh študentskih domovih, da se tako študenti kot zaposleni seznanijo s protokoli za primer požara.
Zavzeli so se tudi za dodatna vlaganja v posodobitev požarne infrastrukture, vključno z nadgradnjo gasilnih naprav in izboljšanjem požarnih izhodov. Študentska organizacija ob tem opozarja še na preventivne ukrepe, pri čemer predlagajo redne preglede električne napeljave in naprav v študentskih domovih.
»Verjamemo, da bodo tovrstni preventivni ukrepi in morebitna nadgradnja sistemov požarne varnosti prispevali k večji varnosti vseh študentk in študentov ter zaposlenih v študentskih domovih,« so zapisali pri ŠOU v Ljubljani ter pozvali k pripravi načrtov za izvedbo teh ukrepov in obveščanju študentov o predvidenih aktivnostih.
Ekipa
Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba
Po požaru v Dijaškem domu Ivana Cankarja se obeta sprememba zakonodaje
V dijaškem domu na Poljanski cesti v Ljubljani je zagorelo v četrtek okoli 4. ure. Iz objekta, kjer je izbruhnil požar, so evakuirali 363 ljudi, 11 dijakov je bilo ranjenih. Eden je bil v požaru močno opečen, nekateri so zaradi vdihavanja dima potrebovali predihavanje, nekaj pa se jih je poškodovalo, ko so skakali skozi okna v prvem nadstropju.
Od 11 poškodovanih jih je sicer osem že v domači oskrbi, trije pa ostajajo v bolnišnici. Dijak, ki je bil močno opečen, je še vedno na oddelku intenzivne terapije. Njegovo stanje je stabilno.
V dijaški dom se bodo lahko dijaki vrnili v nedeljo od 16. ure. Se pa v svoje sobe takrat še ne bodo mogli vrniti dijaki, ki bivajo v prvem nadstropju, kjer je zagorelo. Zanje bodo na voljo nadomestne nastanitve.
Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je včeraj napovedal, da bodo sprožili postopek za spremembo zakonodaje, da bi v objektih, kot so denimo dijaški domovi, namestili vso tehnično opremo, ki je po sedanji zakonodaji ni treba imeti. Trenutna zakonska ureditev namreč ne zahteva, da bi nekateri starejši objekti, med njimi tudi Dijaški dom Ivana Cankarja, imeli požarne javljalnike.