Predlog zakona namreč predvideva kar nekaj omejitev. Med drugim na Dobi navajajo omejevanje dostopa do izobraževanja, ukinjanje izrednega študija, podaljševanja časa študija za zaposlene študente, ukinitev pravic za izredne študente in neenakopraven položaj študentov.
Dve leti za en letnik študija
Med omenjenimi najbolj bode v oči ukinitev izrednega študija in uvajanje časovno prilagojenega študija, ki bi pomenil dve leti študija za en letnik. Na drugi strani pa naj bi uvedli brezplačen izredni študij na javnih univerzah.
Na fakulteti Doba bi tak zakon vplival na skupino državljank in državljanov, ki zaradi dela, družinskih obveznosti ali drugih okoliščin ne morejo obiskovati rednega študija, vendar si želijo dokončati študij v normalnem času. »S tem bo močno otežen dostop do visokega šolstva. Končanje izrednega študija dokazano izboljšuje njihove eksistenčne pogoje in prinaša pozitivne posledice v življenju, delodajalci ocenjujejo, da 70 odstotkov diplomantov izrednega študija napreduje v karieri,« so zapisali na Dobi.
Podaljševanje študija na dve leti za en letnik pa bi pomenilo, da bi se študentom, ki bi študirali po časovno prilagojenem študiju, avtomatično podvojilo trajanje študija. Dodiplomski študij bi končali v šestih letih namesto treh, magistrski študij pa v štirih letih.
Izredni študij bi bil brezplačen na javnih univerzah
Zato menijo, da bi takšna ureditev »onemogočala osebni napredek posameznikov in napredovanja na trgu dela. Zato predlagamo ohranitev izrednega študija s časovno prilagoditvijo, kot jo opredeli visokošolski zavod, na primer izvajanje študijskega procesa neprekinjeno celo leto, kar je dokazano ustrezna rešitev za zaposlene študente,« še pravijo.
Izredni študenti so pogosto posamezniki iz ranljivih skupin, ki si rednega študija zaradi urnikov, družinskih obveznosti ali oddaljenosti ne morejo privoščiti, želijo pa si uvedbo subvencij za izredne študente za študij na javnih ali zasebnih ustanovah.
Kot omenjeno je podporo peticiji izrazilo več kot 2100 študentov, poudarjajo tudi, da bodo v primeru nadaljevanja zakonodajnega postopka pripravljeni organizirati širše proteste in vključiti mednarodne študentske organizacije.
Na odgovore ministrstva še čakamo
Peticijo bodo tudi posredovali ministru za visoko šolstvo Igorju Papiču saj po njihovo izobraževanje ni privilegij, ampak pravica.
Za mnenje o dogajanju okoli preselitve izrednega študija na javne univerze in podaljšanju časa študija smo povprašali tudi ministrstvo za visoko šolstvo, na njihove odgovore še čakamo.