In to v času, ko več kot 300 tisoč upokojencev v Sloveniji prejema pokojnino nižjo od praga tveganja revščine, skoraj 52 tisoč upokojencev pa celo nižjo od 500 evrov. Medtem pa je vlada Roberta Goloba sprejela zakon, ki peščici izbranih in privilegiranih posameznikov, ki so blizu vladajočim, prinaša visoke dodatke k pokojnini. Za tiste, ki bi po tem zakonu dobili dodatek v višini 100 odstotkov osnove pokojnine, bi to znašalo približno 1500 evrov mesečno. Za tiste, ki bi prejeli dodatek v višini 50 procentov osnove pokojnine, pa približno 750 evrov.
Če te dodatke primerjamo z letnim dodatkom za upokojence v letu 2025, se ta upokojencem po skupinah povišuje le za borih 5 evrov. Predsednik vlade pa je celo izjavil: "Zato, ker rast pokojnin bistveno prehiteva rast življenjskih stroškov v zadnjem letu in tudi v prihodnjem letu in samo zato je Vlada ocenila, da letni dodatek, če hočete, zimski letni dodatek v tem trenutku ni potreben."
Prejšnja Vlada je v dveh letih upokojencem dodatek namenila štirikrat: trikrat po 130 do 330 evrov, torej med 390 in 990 evri in enkrat 150 evrov. Aprila 2022 pa poleg tega še draginjski dodatek.
Zakon le za nagrajevanje lojalnih
Ob razpravi so koalicijski poslanci govorili, kako je ta vlada uredila pokojnine, ki da so bile deležne največje uskladitve. A jih poročilo Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje iz preteklega leta, postavlja na laž, saj v omenjenemu poročilu piše, da se je realna rast pokojnin v času te koalicije znižala. Z uvajanjem privilegiranih pokojnin poslanci vladnih strank tako obujajo pravice iz časa komunizma. Takšne pokojnine so namreč "zaslužnim partijskim kadrom" dodeljevali od leta 1974. Vse dokler ni Računsko sodišče po odpravi diktature tega zaustavilo. Sprejemati tak zakon danes, leta 2024 predstavlja izključno manever, s katerim se nabira politične točke in nagrajuje tiste, ki so vladajočim pomagali priti na oblast.
Brez plačevanja prispevkov, pokojnina pa 3.000 evrov
Višina pokojnine naj bi bila odraz vplačanih prispevkov. S tovrstnimi dodatki k pokojnini za izjemne dosežke na področju kulture se še dodatno ruši pokojninski sistem ter ob tem privilegira določeno skupino državljanov. Država bo namreč kulturnikom dodala povprečno 1.500 evrov mesečnih prihodkov. Prešernovi nagrajenci na primer bodo prejeli 2.700 evrov vsak mesec, ob tem da v pokojninsko blagajno niso vplačali niti enega evra. Nekdo, ki je 40 let vplačeval v pokojninsko blagajno, dobi 748 evrov, ti kulturniki pa bodo po tem zakonu lahko celo za nazaj prejeli 2.700 evrov. Tisti, ki se bodo prijavljali v prihodnosti pa lahko še več, tudi 3.500 evrov, odvisno od gospodarske rasti in od sposobnosti naslednjih vlad.
To je pljunek v obraz vsem, ki so 40 let delali, danes pa se komaj prebijejo skozi mesec, kljub temu pa so letos ostali brez zimskega dodatka. Hkrati pa se jih obdavčuje še z novimi davki in prispevki. Zadnji v vrsti je prispevek za dolgotrajno oskrbo. Vsak upokojenec bo namreč moral od julija dalje v državno blagajno vsak mesec vrniti odstotek svoje pokojnine. Gorje tistim, ki imajo ob stanovanju še kakšno zidanico.