Do letos je veljalo, da so bile tudi sladke pijače obdavčene po 9,5-odstotni stopnji. Z januarjem se je davek dvignil na 22 odstotkov. »Z določitvijo splošne stopnje DDV za pijače z dodanim sladkorjem, sladili ali aromami je pričakovati dvig cen teh pijač in s tem zmanjšano dostopnost teh živil za potrošnike. To je cilj predlagane spremembe, ki zasleduje cilje zdravstvene politike in tudi na ta način spodbuja prebivalce Slovenije k bolj zdravemu življenjskemu slogu in zmanjšanju konzumacije teh pijač,« je zapisalo finančno ministrstvo.
Vedno več teh pijač med mladostniki
Ob tem so pripravljavci predloga izpostavili predvsem problematično uživanje sladkih pijač med mladostniki. »Tudi v Sloveniji je zaznaven trend naraščanja prekomerne telesne teže med prebivalstvom. Ta trend je še posebej skrb vzbujajoč med mladino. Ob tem pa je zaznan tudi upad gibalne učinkovitosti slovenskih otrok med koronskim obdobjem in po njem. S predlaganim ukrepom uvedbe splošne stopnje DDV za pijače z dodanim sladkorjem, sladili ali aromami se želi tudi z vplivom na drobnoprodajne cene spodbuditi zlasti mlade k zmanjšanju uporabe takšnih pijač.«
Uživanje sladkih pijač je težava, na katero so opozorili v Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, kjer so ugotovili, da največ sladkorjev zaužijemo s sladkimi pijačami in slaščicami ter da so najbolj ogroženi ravno otroci.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Davek enak ne glede na vsebnost sladkorja
V Združenju industrije pijač pa so že pred desetimi leti podpisali pet ključnih zavez, ki vključujejo odgovorno oglaševanje, jasne oznake energijske vrednosti, zmanjševanje vsebnosti sladkorja, odgovorno obnašanje v šolah ter spodbujanje zdravega življenjskega sloga. Več kot polovica njegovih izdelkov na trgu ima energijsko vrednost nižjo od 34 kilokalorij na 100 mililitrov, povprečna vsebnost sladkorja pa je bila znižana za 11 odstotkov v primerjavi z letom 2015.
Davek pa bo veljal za vse sladke pijače enako, ne glede na energijsko vrednost ali vsebnost sladkorja, saj so enako obdavčene vse sladke pijače.
Izkušnje iz drugih držav so dobre
Tudi pri Zvezi potrošnikov Slovenije spremljajo vsebnost sladkorja v pijačah in ugotovili so, da je bilo v neki pollitrski plastenki ledenega čaja skoraj 10 petgramskih vrečk sladkorja, v vodi z okusom pa štiri vrečke. »Živimo v debelilnem okolju, to je okolje, ki spodbuja ali olajšuje razvoj debelosti, katerega del je tudi prehransko okolje. Eden od možnih ukrepov za boj proti debelilnemu okolju je davek na sladke pijače, ki je bil uspešno uveden v več državah zahodnega sveta in je prinesel obetavne rezultate.«