Kot so za STA pojasnili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, bo predlog zakona o uveljavljanju delnega povračila nadomestila plače za skrajšani delovni čas na mizah socialnih partnerjev na seji Ekonomsko-socialnega sveta čez teden dni. Osrednja točka današnjega zasedanja pa je bila razprava o osnutku novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi prinesla razmejitev javnega in zasebnega zdravstva.
Predlog zakona o stalni krizni shemi skrajšanega delovnega časa, ki je namenjen ohranjanju delovnih mest in preprečevanju odpuščanja delavcev zaradi začasnih negativnih okoliščin, k prizadenejo podjetja, predstavniki gospodarstva nestrpno pričakujejo že več mesecev. Gre namreč tudi za ukrep, ki je namenjen reševanju trenutnih zaostrenih razmer v avtomobilski industriji in napovedanih odpuščanj.
V skladu s predlaganim predlogom sheme bi lahko pravico do pomoči uveljavljali delodajalci, ki po lastni oceni vsaj 30 odstotkom delavcev mesečno ne morejo zagotavljati vsaj 90 odstotkov dela, višina delnega povračila nadomestila plače pa bi znašala 60 odstotkov izplačanega nadomestila bruto plače. Vlogo s podatki o upadu naročil in oceno o potrebnem času trajanja pomoči pa bi podjetja oddala na Zavod za zaposlovanje.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
V okviru pogajanj o osnutku zakona, ki so stekla v drugi polovici decembra, so reprezentativne delodajalske organizacije med drugim predlagale širitev nabora upravičencev tako, da bi lahko ukrep uporabili tudi delodajalci, ki bodo lahko zagotovili delavcem delo za manjše število ur, kot je polovični delovni čas. Obenem pa so izrazile tudi nasprotovanje temu, da so do ukrepa upravičeni delodajalci, ki po lastni oceni najmanj 30 odstotkom delavcev mesečno ne morejo zagotavljati najmanj 90 odstotkov dela.
Novela zakona o zdravstveni dejavnosti prihodnji v vladno obravnavo
Socialni partnerji so na današnji seji razpravljali o noveli zakona o zdravstveni dejavnosti.
Po besedah ministra za delo Luke Mesca je pri omenjenem zakonu odprtih še pet členov, o katerih se bodo na ESS še pogovarjali, vendar pa se predstavniki delodajalcev in delojemalcev strinjajo, da gre v vladno obravnavo.