Odseljenci, priseljenci

V Slovenijo se je lani priselilo 178 doktorjev znanosti, iz države pa se jih je odselilo 150

U.C./STA
21. 12. 2024, 11.36
Posodobljeno: 21. 12. 2024, 11.44
Deli članek:

V Sloveniji je bilo tako med priseljenimi kot odseljenimi prebivalci v prejšnjem letu terciarno izobraženih manj kot tistih z največ osnovnošolsko ali srednješolsko izobrazbo. Najpogostejši namen tujih državljanov za priselitev v Slovenijo je bila zaposlitev, kažejo podatki Statističnega urada RS (Surs).

Profimedia

Lani se je v Slovenijo priselilo 33.939 prebivalcev, od tega jih je bilo 64 odstotkov starih 25-64 let. Med temi jih je imelo osnovnošolsko ali nižjo izobrazbo 30 odstotkov, srednješolsko 54 odstotkov, višje- ali visokošolsko pa 16 odstotkov.

Iz Slovenije se je odselilo 22.411 prebivalcev, od tega jih je bilo 68 odstotkov starih od 25 do 64 let. Med temi jih je imelo osnovnošolsko ali nižjo izobrazbo 26 odstotkov, srednješolsko 56 odstotkov, višješolsko ali visokošolsko izobrazbo pa 17 odstotkov.

Med priseljenimi slovenskimi državljani, starimi 25-64 let, jih je 43 odstotkov imelo terciarno izobrazbo, medtem ko je bilo med priseljenimi tujimi državljani terciarno izobraženih precej manj, in sicer 12 odstotkov. Med odseljenimi prebivalci v isti starosti je bila razlika zelo podobna: med odseljenimi slovenskimi državljani jih je imelo najmanj višješolsko izobrazbo 40 odstotkov, med tujimi pa je bilo vsaj višješolsko izobraženih 11 odstotkov.

prazniki, ostanki, eurospin

Dober Tek

Praznični ostanki tečejo drugi krog: Okusno, praktično in brez odpadkov

V Slovenijo se je lani priselilo 178 doktorjev znanosti, iz države pa se jih je odselilo 150, so sporočili s Sursa.

Izobrazba lani iz Slovenije odseljenih slovenskih in tujih državljanov je bila podobna izobrazbi celotnega prebivalstva Slovenije.

Izmed 29.908 tujih državljanov, v prejšnjem letu priseljenih v Slovenijo, jih je največ prišlo zaradi zaposlitve (61 odstotkov). 24 odstotkov se jih je priselilo z namenom, da se pridružijo svojim družinskim članom. Zaradi šolanja oz. študija je v Slovenijo prišlo sedem odstotkov tujcev. Nižji kot v letu 2022 je bil delež priseljenih zaradi drugih razlogov (osem odstotkov), kamor štejemo tudi osebe, ki jim je bila v Sloveniji priznana začasna zaščita.

Med v letu 2023 priseljenimi slovenskimi državljani jih je bilo konec leta zaposlenih 39 odstotkov, med v istem času priseljenimi tujimi državljani pa 78 odstotkov. Med lani odseljenimi slovenskimi državljani v starosti 25-64 let jih je bilo pred selitvijo zaposlenih 38 odstotkov, med tujimi državljani pa 72 odstotkov. Za primerjavo: 1. januarja letos je bilo zaposlenih 78 odstotkov prebivalcev Slovenije (25-64 let).

Estrada

Rene Krhin
Prazniki

Nogometaš Rene Krhin nestrpno pričakuje prvi božič s sinom

Iva Krajnc Bagola, Aljoša Bagola
Peka piškotov

Iva Krajnc Bagola na hčer prenaša tradicijo iz otroštva

petko (1)-POT
Intervju

Primož Petkovšek Petko iskreno prizava, da je zaradi hrane bolj srečen

Severina
Severina in Zečić

Zaradi tragičnega dogodka v Zagrebu odpovedani koncerti v Celju, Kopru in Ljutomeru

Jamie Lee Curtis, Angela Lansbury
Filmska adaptacija

Umor, je napisala: Bo Angelo Lansbury nasledila Jamie Lee Curtis?

Dobrodelni maraton, Martin Golob
Radio 1

Dobrodelni maraton: Martin Golob z izjavo voditelje spravil v zadrego