Predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi, ki ga je pripravilo ministrstvo za solidarno prihodnost pod vodstvom ministra Simona Maljevca, je prejšnji petek prestal sito parlamentarnega odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide. Danes je pristal v rokah poslancev.
Kot je takrat ob nagovoru članov odbora dejal Maljevac, je dolgotrajna oskrba nujna javna storitev, ki za marsikoga določa, kako kvalitetna življenja živimo in bomo živeli. Novela zakona je sicer predvsem tehnične narave, saj vključuje potrebne spremembe in dopolnitve, ki bodo omogočile enostavnejši prehod v nov informacijski sistem.
Novela podaljšuje prehodno obdobje za izvajanje pravice do pomoči na domu, uvaja poenostavitve za invalidne osebe, krepi mrežo izvajalcev, podaljšuje financiranje dodatnih stroškov ter natančneje določa postopke za pošiljanje podatkov. Ključna namena predloga novele sta izboljšanje podpore uporabnikom in dolgoročna stabilnost sistema. Aktualna novela zakona podaljšuje tudi zakonsko podlago za uporabo informacijskega sistema centrov za socialno delo, s čimer zagotavlja nemoten potek obravnave in izdaje odločb.
Potrebno bo prilagajanje in nadgrajevanje
Ministrstvo želi s tem ukrepom zagotoviti, da časovnica vzpostavitve novega informacijskega sistema ne bo vplivala na dostop do pravic iz dolgotrajne oskrbe. Poleg tega novela nalaga avtomatizem pri prehodu v sistem oskrbovalca družinskega člana za starše invalidne osebe. Po novem bodo starši invalidne osebe lahko samodejno prehajali v sistem dolgotrajne oskrbe kot oskrbovalci družinskega člana, brez dodatnih postopkov preverjanja in ocenjevanja upravičenosti.
»Ob vzpostavitvi dolgotrajne oskrbe smo ta sistem splošno dostopne podpore postavili v življenje. Ker pa se družba in okolje venomer spreminjata, razumemo, da bomo tudi mrežo in storitve dolgotrajne oskrbe vseskozi prilagajali in nadgrajevali. Prilagajali ga bomo demografskim spremembam, podnebnim spremembam in drugim potrebam ljudi. Ena takšna nadgradnja je danes pred nami. Člene, ki jih s to novelacijo nadgrajujemo, smo oblikovali na podlagi odzivov stroke, terena in uporabnikov, da bi sistem postal kar najbolj življenjski in operativen. Z današnjimi spremembami bo prenovljeni sistem namreč omogočal lažji dostop do storitev, okrepil mrežo izvajalcev ter zagotavljal finančno vzdržnost na dolgi rok,« je ob predstavitvi novele pred odborom povedal minister Maljevac. Ob tem je minister tudi pozdravil amandma koalicijskih poslanskih skupin, ki zagotavlja, da se dvig plač v domovih starejših, ki je bil dosežen s plačno reformo, ne bo prevajal v višje oskrbnine in stroške uporabnikov. Kritje razlike bo pokrito v državnem proračunu, za kar si je prizadevalo tudi ministrstvo za solidarno prihodnost.
Predloga novel o nadzoru državne meje ter o varstvu javnega reda in miru
Kar zadeva predlog novele zakona o nadzoru državne meje, ta sledi spremenjenim okoliščinam dela policije po vstopu Hrvaške v schengensko območje, s čimer so vse kopenske meje Slovenije postale notranje schengenske meje. V skladu z novelo se bosta med drugim na novo vzpostavila pojem strateške mejne točke in pojem območja strateške mejne točke, pri čemer je za določitev strateških točk predviden trimesečni rok, za določitev območij mejnih strateških točk pa petletni.
Precej več prahu je dvignil predlog novele zakona o varstvu javnega reda in miru, ki prepoveduje uporabo nacističnih in fašističnih simbolov. Tega so na odboru DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo ob obstrukciji poslancev SDS sprejeli že na začetku novembra. Predlog so z željo po preprečevanju širjenja sovraštva, izključevanja, nasilja in tudi izkoriščanja tragičnih dogodkov iz druge svetovne vojne in ob drugi svetovni vojni za politično ideološke namene pripravili koalicijski poslanci. Na odboru so sprejeli tudi dopolnilo, v skladu s katerim se je nekoliko spremenila opredelitev kolaborantskih organizacij iz časa druge svetovne vojne v predlogu novele. Prav tako so nekoliko spremenili določbo o opredelitvi prekrška in tudi višino globe, ki je bila po prvotnem predlogu določena od 1000 do 2500 evrov. Za uporabo nacističnih in fašističnih simbolov tako v skladu s predlogom grozi globa od 500 do 1000 evrov.