Slovenija

Predsednica Pirc Musar govorila prazni dvorani. Pahor meni, da je to "najslabše, kar se ji lahko zgodi"

G.G.
18. 12. 2024, 10.54
Posodobljeno: 18. 12. 2024, 11.42
Deli članek:

Kaj o ponedeljkovem govoru predsednice republike Nataše Pirc Musar v državnem zboru meni njen predhodnik Borut Pahor? V državnem zboru ni bilo poslancev SDS in predstavnikov vlade.

Jure Klobčar
Nataša Pirc Musar

"Nič slabega ali kritičnega ne moremo reči o tem, kar je povedala, ampak dejstvo, da je govorila v prazni dvorani, kjer ni bilo vlade in opozicije, je z vidika njenega položaja v bistvu najslabše, kar se ji lahko zgodi. Predsednik republike mora paziti, vsaj praviloma se mu mora to posrečit, če želi izvrševati svoj položaj, da na nek način predstavlja vse," je ponedeljkov nagovor svoje naslednice ocenil bivši predsednik republike Pahor v oddaji Ob 8h na Radiu Slovenija. To, da SDS in vlade "evidentno protestno ni bilo zraven, pa ruši avtoriteto predsednika, ki je tukaj zato, da nekako povezuje politično in državljansko narodno skupnost. Tukaj pa se je zazdelo, da so ji dali pomembni akterji vedeti, da ji to ne uspeva," je navedel Pahor.

Ko gre za vprašanje imenovanj na ključne funkcije, kjer ima predsednik republike predlagalno vlogo, je Pahor dejal, da je politika pač umetnost možnega. "Predsednik seveda lahko vztraja pri svojih odločitvah, vendar če za to nima podpore v parlamentu, se mu lahko zgodi, da ne bo izvoljen kandidat za neko funkcijo, potem kandidat za drugo funkcijo in sčasoma se mu lahko dogaja, da bomo prišli v situacijo, ki ji rečemo institucionalni deficit. Funkcije, ki bi morale biti zasedene, voditeljski položaji institucij bodo ostali prazni," je napovedal.

"Ni bilo naključno, da sem imel sam posvetovanja z vodji poslanskih skupin tako javno", je ob tem dodal. Če kandidat ne dobi večine v DZ, mora biti razumljeno, zakaj se je to zgodilo. Če pride do vtisa, da so v ozadju spori in izkazovanje moči, "potem na koncu izgubljajo vsi, predsednica republike, predsednik vlade, pa tudi seveda DZ, saj bodo na koncu vsi morali razlagati, zakaj voditelji ali pa voditeljice institucij niso izvoljeni".

Jure Klobčar
Manjkali so predstavniki vlade in poslanci SDS.

steamer, cistilnik-tkanin, philips, oblacila, urejenost

Izpostavljeno

Kako do brezhibnih oblačil brez neskončnega likanja?

Lukšič: Predsednica bi morala podati oceno stanjo, ne pa da klofuta

Tudi nekdanji minister in predsednik SD Igor Lukšič je v oddaji 24UR na POP TV povedal, da po njegovi oceni ni dobro, da ni v parlamentu ni bilo vodje opozicije Janeza Janše za in premierja Roberta Goloba. Takoj zatem pa je dodal, da sta verjetno poznala vsebino, ki "ni bila korektna". Po Lukšičevem mnenju takšne besede niso primerne za predsednico države. "Predsednica bi morala podati oceno stanja, ne pa da klofuta vodjo opozicije in predsednika vlade." Nekdanji minister opozarja, da je Nataša Pirc Musar "del konflikta" in nima kredibilnosti, da bi "govorila kot neodvisna persona". In sploh, dodaja Lukšič, ni naloga predsednica, da komentira dogajanja, ampak da se "dvigne nad to in govoriti o problemih države."

Predsednica bo potrebovala dvotretjinsko večino

V prihodnjem letu bo na predsednici in DZ, da imenujejo novega varuha človekovih pravic, za njegovo izvolitev je potrebna dvotretjinska večina. "Želim si, da bi predsednici uspelo, da bi nekako razumela, da ima seveda pravico, da predlaga tistega, ki želi, ampak če za to ne bo imela posluha v državnem zboru, ta kandidat ne bo izvoljen in tukaj je dolžna iti v neke kompromise. Seveda bo tako kot jaz grajana (...), ampak ji ne preostane drugega, ker je tak ustavnopravni sistem," je Pahor spomnil na svoja ravnanja ob imenovanjih.

Predsednica državnega zbora očita, da prihaja do zlorabe poslovnika

Okrcal je tudi predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič in ocenil, da se ji pozna, da je vstopila v parlament brez izkušenj. "Parlament ni samo poslovnik, predvsem so tudi običaji, tradicije, neke uzance, ki jih je dobro poznati," je dejal. Predsednik DZ ne vodi zgolj koalicijskih poslancev, medtem ko je Klakočar Zupančič "razumela svojo vlogo predvsem v tem, da poskuša na nek način spraviti stvari skozi parlament tako, da bo bolj ali manj to prav vladi", meni. "Mislim, da lahko opazujemo, da prihaja do sumov neke sistematične zlorabe poslovnika in to v pristranske namene, in to za položaj predsednika (...) ni najboljša popotnica," je bil oster Pahor, tudi sam nekdanji predsednik DZ.

Zanimivosti

spizza, bratislava
Špizza čez mejo

Alfonso peče najboljše pice na »Slovenskem«

luksuz, hrvaska, luxoria
Zanimivosti

Se še vedno sprašujete, kam za novo leto? Predstavljamo 5 edinstvenih lokacij na Hrvaškem

ječmen
Hrana za zdravje

Ješprenj za nasitne jedi na žlico, kremaste rižote, preproste zajtrke

zamrznjeno vetrobransko steklo, šipe
Pod ničlo

Nič več zamujanja zaradi zamrznjenega avtomobila

potice
Izbor za naj potico

(Foto) Na Ptuju pekli praznične potice z duhom dobrodelnosti

Dvig stebrov Pivka Ilirska Bistrica-17
Energetika

Prenosno in distribucijsko omrežje čaka zgodovinski investicijski cikel