"Lanski nagovor sem zaključila z željo, da bi v letu 2024 kot skupnost nadgradili našo sposobnost odziva na notranje in zunanje izzive. In kje smo danes?," je začela Pirc Musar. "Slovenija je zagotovo med najvarnejšimi državami in bi se v njej morali počutiti varno. Bojim pa se, da živimo v svetu, ki je človeštvu čedalje bolj nevaren. Ne samo vojaški, tudi gospodarski, humanitarni, okoljski, zdravstveni, socialni in tehnološki izzivi predstavljajo nevarnost naši družbi, če jih ne bomo pravočasno prepoznali in ukrepali."
Nevarno početje politikov za stabilnost države
Kot je dejala, velik globalni izziv obstoju sodobnih družb, tudi slovenske, predstavlja komuniciranje na družbenih omrežjih. Po njenih besedah je javni diskurz do žensk, ki se izpostavijo s kritiko dogajanja v državi, vse prevečkrat hudo žaljiv, celo mizogin. "Spoštovani, to je nesprejemljivo. To, da najvidnejši politiki aktivno spodbujajo odpor proti pravosodju, policiji in drugim institucijam pravne države, tako da jih označujejo za 'krivosodje' in 'farso', pa je nevarno. Nevarno za stabilnost države in skupnosti, ki ji pripadamo."
Pirc Musar je nadaljevala, da zaničevanja pravosodnega sistema, četudi je posameznik še tako nezadovoljen z njegovim delovanjem, ne smemo dopuščati. "Slovenija je po stanju političnih pravic in državljanskih svoboščin v svetovnem vrhu in najboljša med državami srednje Evrope. Toda tega ne znamo dovolj ceniti."
Njena.si
Astra AI ponuja brezplačen dostop do prvega AI tutorja za matematiko vsem učiteljem v Sloveniji
Poudarila je, da je treba pri ljudeh ohraniti in spodbujati zaupanje. "Ne samo v pravosodni sistem, pač pa tudi v neodvisne in nadzorne institucije, kot so Ustavno sodišče, Računsko sodišče, Komisija za preprečevanje korupcije, Informacijski pooblaščenec, Varuh človekovih pravic, Banka Slovenije in druge."
Političnemu nasilju in grožnjam ni mesta
Kot je dejala, moramo v Sloveniji končno in dokončno strokovnost vedno postaviti na prvo mesto. "Vodij tako pomembnih institucij ne moremo izbirati po sistemu 'vaši - naši' ali 'malo naših in nekaj vaših'. Izvoljivost ne sme biti edina referenca kandidatk ali kandidatov. Sodniki in tožilci, pa tudi policisti, inšpektorji in drugi, ki sodelujejo s sodno vejo oblasti, se morajo pri svojem delu počutiti varno, opravljati pa ga morajo odgovorno. Političnemu nasilju in kakršnim koli grožnjam – komur koli – v Sloveniji ni mesta! Bistvo demokratičnih družb so neodvisne državne institucije, ki morajo delovati ločeno od vsakokratnih političnih apetitov. To je prvi temelj zaupanja vanje."
Drugi temelj je, kot je dejala Pirc Musar to, da nosilci oblasti vzpostavljajo visoko stopnjo politične kulture. "Bodimo zgled spoštljivega komuniciranja, spoštovanja načel pravne države in odločitev sodišč ter drugih nadzornih institucij. Nevredno politika je rušiti zaupanje v pravno državo, še posebej med trajanjem postopka, saj to pomeni nedopusten pritisk na odločanje. Primerjati sodstvo z mafijo ali obtoževati policijo sodelovanja s kriminalnimi združbami, je nedostojno, nedržavniško in nedomoljubno," je povedala predsednica in dodala, da brez teh dveh temeljev ni pravne države in ne moremo obstati kot skupnost. "Ko namreč ni pravne države, zavladata nasilje in diskurz ulice. Ali je to tista alternativa 'krivosodju' in 'farsi' pravosodja ali drugih neodvisnih nadzornih organov, ki si jo želimo?"
Več sledi ...