Suma, ali se je otroku vnel slepič, v Celju niso mogli potrditi, ker ni bilo nikogar, ki bi opravil ultrazvočni pregled, opisuje naš vir, v bolnišnici pa: kirurginja je spoštovala sklep bolnišnice, da ob »nepokritosti« bolnika pošlje drugam.
K sreči se je primer, ki se je odvil v začetku preteklega tedna, za otroka dobro razrešil, saj so ga starši hitro odpeljali v UKC Ljubljana. Tam je zdaj po naših informacijah tudi hospitaliziran. Se pa opazovalci zgražajo nad tem, da je nastradal otrok; ob bolečinah so ga morali peljati v Ljubljano zgolj zato, ker v bližnji celjski bolnišnici suma o vnetju slepiča niso mogli potrditi ali ovreči, saj ni bilo v radiološki ambulanti nobenega specialista, ki bi opravljal ultrazvok (UZ), poroča Večer.
Da se bo kaj takega zgodilo prej ali slej, se je vedelo, saj so na to opozarjali že zdravniki sami. Bolnišnica brez radiologov bi lahko postala nevarna tako za paciente kot za zdravnike, je že avgusta, ko so se za odhod odločili še trije radiologi (eden je umik nato preklical), zapisal strokovni direktor Radko Komadina. Bolnišnica je nato zagato rešila tako, da je podpisala pogodbe s 25 zunanjimi radiologi. »V primeru nezmožnosti zagotavljanja pokritosti vseh delovišč bodo urgentni pacienti prepeljani v UKC Maribor oziroma UKC Ljubljana, o čemer so bili oba univerzitetna klinična centra ter ministrstvo za zdravje že obveščeni. Tudi v prihodnje se bomo trudili, da bo obravnava pacientov potekala nemoteno, kakovostno in varno,« so oktobra zapisali v bolnišnici. Do srede oktobra so enega pacienta napotili na slikovno diagnostiko v Maribor, nato so ga hospitalizirali v Celju.
Devetletnega dečka so morali starši odpeljati v UKC Ljubljana
Pretekli ponedeljek se je torej v Celju zgodil primer, za kakšne se je upalo, da jih nikoli ne bo. »Devetletnega dečka je v ponedeljek okoli 14.30 pregledala izkušena abdominalna kirurginja. Kirurginja je ukrepala pravilno, saj je presodila, da ni razvitih znakov vnetja slepiča, da pa se lahko to še razvije. Pri otroku ni bilo znakov in simptomov, ki bi zahtevali sprejem, opazovanje in invazivno diagnostiko (zlati standard je CT trebuha). Spoštovala je sklep strokovnega sveta SBC, ki je za situacije, ko v bolnišnici ni mogoče izvršiti neinvazivne in od CT manj povedne UZ-preiskave, odredil transport neprizadetih, hemodinamsko stabilnih bolnikov na UZ v terciarno bolnišnico (ali k drugemu bližjemu izvajalcu), ter to povedala tudi staršem,« je za Večer primer opisal strokovni direktor Radko Komadina.
Dodal je, da je bolnišnica med 4. in 6. novembrom imela stalno zagotovljeno radiološko urgenco z urgentnim CT-jem, »vendar je zaradi številnih odhodov radiologov v zasebništvo, ob hkratnem preseganju maksimalnih dovoljenih ur specializantov radiologije, imela opisani interval nepokrit z drugim, mlajšim dežurnim radiologom. Do konca novembra je s ponovno zaposlitvijo enega od radiologov, ki so dali odpoved, zapolnila celotno novembrsko dvojno dežurno službo,« je zaključil Komadina.
Celjski sistem reševanja težav s prevozi do bližnjih UKC-jev bi bilo treba bolj izpostaviti, menijo opazovalci. Več protesta bi pričakovali tudi od bolnikov, saj navsezadnje nihče ne ve, kdaj se bodo sami znašli v podobnem položaju. Rešitev, da se, kadar ni kadra v Celju, bolnike vozi v bližnje UKC-je, vendar ne more biti vzdržna rešitev, s katero bi bili vsi zadovoljni. In ob tem se spet nekateri sprašujejo, čemu v bolnišnici nadgradnje operacij na odprtem srcu, če niso zagotovljene niti osnove. A kot so v preteklem tednu poročali mediji, se tudi operacije na srcu ta konec tedna še ne bodo začele, ker se je spet zataknilo pri birokraciji.