To mora Celici omogočiti podjetje GaiaCell, ki je vzorce in dokumentacijo prevzelo od Biobanke. JAZMP je 18. oktobra podjetju Celica še odredila, da mora vse imetnike, ki so vzorce tkiv in celic shranili pri podjetju Biobanka, obvestiti, da so zagotovili nadomestno shranjevanje vzorcev tkiv in celic ter dokumentacijo Biobanke.
JAZMP je zoper Biobanko sprožil inšpekcijski postopek odvzema dovoljenja za opravljanje dejavnosti preskrbe s tkivi in celicami zaradi suma o neizpolnjevanju pogojev. Poleg tega je sprožila postopek o prepovedi opravljanja dejavnosti preskrbe s človeškimi tkivi in celicami zoper podjetje Educell, sicer sestrsko podjetje Biobanke.
Ekipa
Kako lahko znižamo zimske energetske račune?
Biobanka, ki je v zadnjih 16 letih shranjevalo popkovnično kri in tkivo otrok, je namreč prenehala delovati. Skladno z zakonom o kakovosti in varnosti človeških tkiv in celic pa morajo imeti ustanove za tkiva in celice pripravljene sporazume in postopke, ki zagotavljajo, da bodo ob prenehanju dejavnosti shranjena tkiva in celice premeščena. Biobanka je imela sklenjena sporazuma le s podjetjem Educell in podjetjem Celica, ki ima veljavno dovoljenje agencije za opravljanje dejavnosti, so sporočili z JAZMP.
Vzorci Biobanke so sicer pred odločitvijo JAZMP pristali pri podjetju GaiaCell, ki ga je v začetku leta ustanovila nekdanja predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Gordana Živčec Kalan.
GaiaCell je sicer vzorce pridobila po tistem, ko je Biobanka pristala v finančnih težavah. Po poročanju portala Necenzurirano je Živčec Kalanova prek enega od svojih podjetij v začetku leta Biobanki odobrila 1,7 milijona evrov visoko posojilo in v zavarovanje dobila opremo, ki pa je Biobanka po besedah Živčec Kalanove ni odplačevala.