Potem ko je bila razprava o smiselnosti gradnje drugega bloka krške nuklearke in tveganjih, ki jih ta prinaša, že v polnem pogonu, je v ponedeljek odjeknila vest, da posvetovalnega referenduma o JEK 2 vsaj letošnje leto vendarle ne bo. Opravila za izvedbo referenduma so že stekla, nekaj stroškov je nastalo, v petek bi se morala začeti tudi referendumska kampanja. Vendar pa so mediji v zadnjem obdobju poročali o več negativnih zgodbah v zvezi z Jekom 2 in referendumom o njem, zato so v ponedeljek poslanske skupine, ki so se pod predlog za razpis referenduma podpisale, podporo izvedbi referenduma v tem trenutku umaknile.
DZ je sicer odlok o referendumu o zagotavljanju stabilne oskrbe z nizkoogljično električno energijo, ki bi ga izvedli 24. novembra, 10. oktobra sprejel s skoraj dvotretjinsko večino. Na glasovanju bi se vprašanje glasilo: "Ali podpirate izvedbo projekta Jek 2, ki bo skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z električno energijo?"
O postopku preklica referenduma, o katerem so se v ponedeljek poenotile vse parlamentarne stranke, je včeraj spregovorila predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič. Pojasnila je, da odloka o razpisu referenduma ni mogoče razveljaviti z umikom zahteve za sklic referenduma ali ga preklicati, lahko pa državni zbor sprejeme nov odlok o prenehanju veljavnosti trenutno veljavnega odloka. To bi se po njeni oceni lahko zgodilo do četrtka.
V zvezi s tem je v DZ že danes predvidenih več postopkovnih korakov. Ker je edina pravna pot za preklic referenduma sprejem odloka o prenehanju veljavnosti veljavnega odloka, so poslanske skupine, ki so prvotno predlagale referendum, v torek vložile tudi predlog razveljavitvenega odloka. Danes bo ta najprej na dnevnem redu kolegija predsednice DZ, sledila bo obravnava na matičnem odboru za infrastrukturo, okolje in prostor. V četrtek naj bi nato odlok na izredni seji dokončno potrdil še DZ in tako referendum za zdaj umaknil z dnevnega reda politike.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Odločitev šele v drugem mandatu
Odločitev, da Slovenci letos o perečem vprašanju gradnje drugega bloka krške nuklearke še ne bomo glasovali na referendumu, je včeraj v ZDA komentiral tudi premier Robert Golob. Slednji se je v Beli hiši srečal z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom. Golob je poudaril, da je referendum o projektu nove nuklearke v Krškem (Jek 2) na nek način izsilila SDS. "Kolikor jaz razumem, je bil referendum sedaj preklican s strani vseh poslanskih skupin oziroma je bila dana pobuda za preklic," je dejal premier. Dodal je, da so ves čas govorili, da bo končna odločitev o drugem bloku jedrske elektrarne Krško sprejeta v naslednjem mandatu, to je leta 2027 ali 2028.
Ne bo pa z dnevnega reda umaknjen projekt Jek 2. V koaliciji še za to jesen napovedujejo pripravo predloga posebnega zakona za bolj učinkovito izvedbo te daleč največje načrtovane investicije v zgodovini samostojne države. Trenutno dogajanje tudi ne pomeni, da posvetovalni ali zakonodajni referendum na temo Jeka 2 ne bo izveden v prihodnje, najpozneje, ko bodo predvidoma v letu 2028 znane vse podrobnosti za končno investicijsko odločitev.