Po podatkih Gursa je nekaj nepremičnin, ali hiš ali stanovanj, po vrednosti krepko preseglo milijon evrov. V predelu stare Ljubljane je bila zgradba iz leta 1876, s sedmimi stanovanji v velikosti od 52 kvadratnih metrov dalje, prodana za 1,7 milijona evrov. Stanovanje v istem delu Ljubljane, veliko 281 kvadratov in iz leta 1949, pa za 1.225.000 evrov.
Na portalu Nepremicnine.net imajo v ponudbi 44 stanovanj s cenami nad milijon evrov. Kot najdražje stanovanje v Ljubljani prodajajo 390 kvadratov veliko večsobno nepremičnino, in sicer za 3,9 milijona evrov. Med najdražjimi pri nas so seveda stanovanja v Schellenburgu, tam je bilo naprodaj 122 kvadratnih metrov veliko stanovanje z dvema parkirnima prostora za 953.000 evrov, večja stanovanja pa so že več kot milijon evrov. V centru je prav tako naprodaj nekaj okoli dva milijona evrov vrednih večjih meščanskih stanovanj, podobno se najde v Rožni dolini in še kje.
Hiš v Ljubljani ne manjka
Na Gursu so, kar zadeva ponudbo hiš, navedli, da je bila v prestižnejšem delu Rožne doline na voljo 235 kvadratov velika hiša s pripadajočim zemljiščem za 815.000 evrov. V istem predelu Ljubljane so skoraj 300 kvadratnih metrov veliko stanovanje iz leta 2016, z dvema parkiriščema, prodali za 1.580.000 evrov. Hiša na Viču, v okolici nekaterih fakultet in v bližini Gradaščice, s površino 164 kvadratnih metrov, pa je stala okrogel milijon evrov.
Na Nepremicnine.net imajo večji nabor pregrešno dragih hiš. Celo 74 je takih s ceno nad milijon evrov, najdražja na seznamu pa je 474 kvadratnih metrov velika hiša na 870 kvadratov velikem zemljišču v Stanežičah; cena je 4.161.000 evrov. Okrogle štiri milijone naj bi bila vredna hiša na Brdu, 3,4 milijona pa hiša v Rožni dolini. Brdo in Bokalce sta prav tako soseski z dragimi hišami, s cenami okoli tri milijone evrov.
Kranjska Gora z nekaj stanovanji in hišami
Med stanovanji v Kranjski Gori pri Gursu navajajo stanovanje z 71 kvadratnimi metri za skoraj 574.000 evrov, nekaj večje stanovanje, s 96 kvadrati, pa za 410.000 evrov. Nepremicnine.net pa imajo na voljo še nekaj več. Sicer ima le eno stanovanje ceno nad milijon evrov, veliko je 177 kvadratnih metrov in stane 1,6 milijona. Za ceno 750.000 evrov je na voljo stanovanje z 91 kvadratnimi metri, 610.000 evrov pa bi odšteli za trisobno stanovanje z 79 kvadrati.
V Kranjski Gori je na voljo tudi pet hiš s cenami nad milijon evrov. Najdražja stane 3,9 milijona, le da je to apartmajska hiša z osmimi apartmaji, za 2,2 milijona pa sta na voljo dve samostojni hiši v tem koncu.
Od zapuščenega gradbišča do sanjske vile
Med dražjimi je seveda slovensko Primorje. V Marezigah je bila 305 kvadratnih metrov velika hiša s 1800 kvadratov veliko parcelo vredna 906.000 evrov, v Kortah je bila nova hiša iz leta 2000 (s kmetijskim zemljiščem) na voljo za 55.000 evrov.
Na Nepremicnine.net smo našli posest pri Ospu z 2200 kvadratnimi metri in šestimi spalnicami za 2,5 milijona, v Maliji v občini Izola pa ne povsem dokončano posest za 3,9 milijona. Vila v Portorožu, velika 642 kvadratnih metrov, z dvema stanovanjema in tremi apartmaji, stane 3,6 milijona evrov. Večina dražjih nepremičnin ima torej več stanovanj ali apartmajev, v Kopru pa je samostojna hiša, ki je trenutno v zelo grobem, nedokončanem stanju, na voljo za 1,9 milijona. Morda bi bila za enako ceno zanimivejša vila s šestimi spalnicami v Maliji, ki ima med drugim tudi dvigalo in bazen.
Cene stanovanj še kar rastejo, prodaja in kupuje se vse manj
Na slovenskem nepremičninskem trgu se je, kot v poročilu ugotavlja Gurs, v prvi polovici letošnjega leta nadaljeval trend upadanja števila kupoprodaj vseh vrst nepremičnin, njihove cene pa so ponovno zrasle. V primerjavi z drugo polovico leta 2021, ko je število transakcij z nepremičninami po epidemiji doseglo vrh, je bilo število kupoprodaj stanovanjskih nepremičnin in zazidljivih zemljišč v prvi polovici letošnjega leta manjše že za okoli 45 odstotkov.
Število kupoprodaj stanovanjskih nepremičnin je v prvem polletju leta 2022 znašalo 9071, od tega 5359 stanovanj, v prvem polletju letošnjega leta pa le še 5349, od tega 3214 stanovanj. Nadaljnje upadanje števila transakcij gre po eni strani pripisati premajhni ponudbi novih stanovanj in rabljenih stanovanj na boljših lokacijah, po drugi strani pa precenjenosti rabljenih stanovanj na slabših lokacijah oziroma slabše kakovosti. Predvsem pa je dejstvo, da si večji del populacije oziroma tisti, ki rešujejo svoje stanovanjsko vprašanje, tržnega nakupa stanovanja oziroma stanovanjske hiše sploh ne more več privoščiti.
V prvem polletju 2024 se je srednja cena (mediana) rabljenega stanovanja na ravni države povzpela na 2890 evrov na kvadratni meter in je v primerjavi s prvim polletjem 2023 večja za rekordnih 340 evrov na kvadratni meter. Ob še vedno nezadostni ponudbi novih stanovanj v največjih mestih je glavni vzrok rasti cen še zmeraj veliko plačilno sposobno povpraševanje bogatejšega sloja, ki pri nas presežke denarja v največji meri vlaga v stanovanjske nepremičnine.
Kot pravi Gurs, vsaj v bližnji prihodnosti večjih sprememb trendov cen nepremičnin v Sloveniji ni pričakovati, če ne bo večjih domačih gospodarskih ali novih zunanjepolitičnih pretresov, ki bi vplivali na naše gospodarstvo.