Včeraj zjutraj je mariborska policija poročala o resnem dogodku napada stepske klopotače, ene izmed najbolj strupenih živali na svetu. Napadla je zaposlenega, natančneje vodjo Akvarija-terarija Maribor, Branka Kolarja. Šlo je za nesrečo, svoje je dodala tudi dotrajana infrastruktura institucije, saj je ta v poraznem stanju, poroča časnik Večer.
70 let star Akvarij-terarij je namreč v slabem stanju, zaposlenim posledično nevarnost preti na vsakodnevni ravni. Tokrat se je nesreča žal dejansko zgodila, šlo je namreč za povsem rutinsko vsakodnevno oskrbo živali. Gre torej za delovno nesrečo, tuja krivda je izključena, še poroča policija.
Zdravljenje šele v Ljubljani, v Mariboru protistrupa nimajo
Kolarja so prepeljali v UKC Ljubljana, kjer so ga oskrbeli na centru za klinično toksikologijo in farmakologijo. Preostali del kolektiva zaenkrat ne daje izjav, prav tako pa je prešibek tudi Kolar, ki je za Večer dejal: »Sem na intenzivni terapiji. Vse bo v redu, vendar trenutno nisem v stanju, da pojasnim, kaj se je zgodilo.«
Javni holding Maribor, pod katerega spadajo, je dogodek prav tako potrdil, hkrati pa poudarjajo, da je žival pod nadzorom in ne predstavlja nevarnosti za okolico. Na srečo je kača ugriznila strokovnjaka, ki je njeno vrsto dobro poznal, zato so mu lahko v Ljubljani hitro in učinkovito pomagali z ustreznim protistrupom. Pot v Ljubljano je zaradi stanja prometa trajala celo uro, a na srečo je bil kačin ugriz kratek in šibek, zato ni uspela spustiti velike količine strupa. Protistrup ima sicer UKC Ljubljana vedno na zalogi v količini za hitro posredovanje, če je potrebno več, pa ga naročijo iz tujine. Tokrat ocenjujejo, da bo količina zadostovala.
Klopotača pri nas ni ugriznila prvič
Leta 2015 je bilo potrebno posredovanje pri zbiratelju strupenih kač iz Tržiča, ki ga je med oskrbo ugriznila mehiška klopotača. Ker UKC Ljubljana ni imel protistrupa, so z aktivacijo državnega falcona ponj poleteli na Dunaj. Zaradi podaljšanja časa oskrbe mu je roka močno otekla, odpreti pa so jo morali za kar 40 centimetrov, poroča štajerski časnik. Okrevanje je bilo dolgo skoraj 20 dni. Ključno je, da se pri ugrizu klopotače pomoč prejme v uri in pol, sicer lahko sledi odpoved organov in smrt.