Poziv za priključitev na javno kanalizacijsko omrežje je prej ukaz kot prošnja, ki odmeva tako na območju ankaranske kot tudi koprske občine. Kdor se ne bo priključil, bo kršil uredbo o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode, na dom pa mu bo občina poslala medobčinsko redarstvo.
»Če se v šestih mesecih od prejema tega obvestila ne priključite na javno kanalizacijo, bomo primorani vaš primer predati v nadaljnjo obravnavo Medobčinskemu inšpektoratu Istre,« v pozivu k priključitvi na javno kanalizacijo opozarja vodja občinskega oddelka za razvoj in investicije Aleks Abramović.
Tisti, ki bodo pravočasno zgradili hišni priključek, bodo prejeli 80 evrov subvencije po izkopanem metru, v koprski občini pa subvencija znaša 60 evrov.
Naša bralka, ki mora sama urediti 60 metrov hišnega priključka, v roki pa ima izračun, da bo za material in gradbena dela plačala okoli 10 tisoč evrov, si želi subvencijo, vendar se ob ovirah, ki jih srečuje na poti, sprašuje, ali ji bo sploh uspelo.
»Od aprila nisem uspela ničesar urediti«
»Naša hiša je 60 metrov oddaljena od novega javnega kanalizacijskega omrežja,« pravi bralka. »Če želimo zgraditi hišni priključek, moramo prečkati parceli, ki sta tuja last. Obe sta kmetijski – ena pripada skladu kmetijskih zemljišč in gozdov, druga zasebnemu lastniku, krajanu Sečovelj. Zasebni lastnik nam kljub prošnjam ne da soglasja za služnost čez njegovo zemljišče, sklad pa se na našo prošnjo, ki smo jo priporočeno poslali 21. junija, sploh ne odziva,« skrbi polno zgodbo začne naša sogovornica.
Ker čakanje na soglasje še vedno traja, tudi zaradi okrnjene kadrovske zasedbe Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije ter letnih dopustov, poleg tega nima sreče niti z iskanjem gradbinca, jo je upravičeno strah, da ne bo uspela pravočasno zaključiti del in ne bo dobila subvencije. »Kaj naj naredim? Od aprila do danes nisem uspela ničesar urediti. Rok za dokončanje priklopa na kanalizacijo se približuje, občina nam grozi s kaznimi, obenem nas je pustila v situaciji, ki je ne uspemo rešiti,« pravi.
Med zamislimi, kako bi se izkopali iz težav, so ji na občini predlagali, da bi od krajana Sečovelj odkupila edino dostopno pot, ki jo uporablja več kot 60 let in z glavne ceste vodi do hiše, vendar si tega zaradi finančnih razlogov ne more privoščiti. Kot alternativno možnost so ji na občini predlagali novo traso poteka izgradnje kanalizacijskega priključka po parceli, ki je v lasti Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov RS. Po nasvetu občine je najela geometra in mu že plačala 292,80 evra, da je traso hišnega priključka narisal zgolj čez zemljišče, ki je v lasti sklada. Vendar pa na prošnjo za dodelitev služnosti, ki jo je oddala konec junija, ni prejela odgovora.
Sklad v kadrovski stiski
Ankaranske odgovore na naša vprašanja pričakujemo v prihodnjih dneh, iz sklada kmetijskih zemljišč in gozdov, ki ga vodi mag. Irena Tušar, pa smo prejeli odgovor, ki kaže, da je sklad v resni kadrovski stiski. Kar vsem, ki potrebujejo njegovo pomoč, nikakor ni v oporo.
»Kot javni zavod in posredni proračunski uporabnik je sklad pri zagotavljanju kadrovskih potencialov za izvajanje z zakonom mu podeljenih nalog omejen s kadrovskim načrtom, ki določa letno zgornjo mejo zaposlenih. Ker ministrstvo za kmetijstvo sklad uvršča v zbirni kadrovski načrt, smo pri zagotavljanju zadostnih kadrovskih potreb izrazito omejeni,« pravi Irena Tušar.
Dodaja, da vloge za podelitev služnosti obravnavajo in rešujejo po vrstnem redu, kot prispejo. »Kot sami ugotavljate, smo trenutno v obdobju letnih dopustov – sodne in parlamentarne počitnice so v teku, posledično je v tem času odsotnih tudi večina naših zaposlenih.«
Javna in meteorna kanalizacija
Po pravilih mora biti hišni priključek zgrajen skladno z občinskim projektom hišnih priključkov fekalne kanalizacije, soglasje za priključitev na javno kanalizacijsko omrežje pa izda Marjetica Koper.
Če hišni priključek poteka prek tujih parcel, morajo krajanke in krajani sami pridobiti pisna soglasja oziroma služnost lastnikov parcel, kar je ena od zapovedi, ki je ljudje v težavah ne prenašajo dobro, saj menijo, da bi jim morala občina pomagati pri pridobivanju soglasij, če jim je dala zgolj šest mesecev časa, da se priključijo.
Nova ankaranska kanalizacija je nastala na območju Kolombinov, ob Cesti na Prisojo, Poti na Brido, delu Razgledne poti in Jadranske ceste, kjer so gradbinci v sklopu projekta Čisto za Koper in Ankaran položili 2,5 kilometra javne kanalizacije in en kilometer meteorne kanalizacije. Skupaj naj bi se na javno kanalizacijsko omrežje priključilo 55 objektov in 170 prebivalcev.
Občina Ankaran in mestna občina sta za gradnjo javne kanalizacije, ocenjene na 16 milijonov evrov, pridobili tudi 7,2 milijona evrov iz evropskih skladov ter 1,284.440,86 evra od države. Občina Ankaran bo za sofinanciranje hišnih priključkov skupaj prejela 731.801 evro. Izvajalca del, podjetji Ginex International in GMW, sta pogodbo podpisala septembra 2021. Čaka ju še dokončanje del na območju koprske občine – pogodbeni rok poteče 5. novembra.