V strateškem svetu za zdravstvo, ki za vlado že leto dni pripravlja predloge za reformo zdravstva, je v zadnjem mesecu prišlo do novih sprememb. Njegove vrste je namreč v začetku leta zapustil Branko Gabrovec, generalni direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). To informacijo sta nam včeraj potrdila tako Gabrovec kot predsednik strateškega sveta Erik Brecelj. Medtem ko Gabrovec razlogov za odhod ni želel komentirati, pa je Brecelj poudaril, da je njegov odhod zahteval sam. »Povedal sem mu, da oseba s tako integriteto ne more biti član strateškega sveta. Če ne bi odstopil, bi sam zahteval, da ga zamenjajo,« je dejal Brecelj. Katera vsebinska razhajanja so pripeljala do spora, podrobneje ni znano. Kot že omenjeno, Gabrovec izjav ne daje. Brecelj pa nam je dejal, da od Gabrovčevega sodelovanja v strateškem svetu »ni bilo pretirane koristi ali pa je celo sploh ni bilo«. Več ostalih članov sveta, ki so želeli ostati neimenovani, pa nam je potrdilo, da je med Brecljem in Gabrovcem že dlje časa prihajalo do odkritih napetosti.
Zakaj je počilo med Brecljem in Gabrovcem
Pri tem je imel Gabrovec, ki je na čelu NIJZ po zamenjavi oblasti zamenjal Milana Kreka, odkrite pomisleke glede načina delovanja sveta, saj da se ta premalo osredotoča na najpomembnejše težave v zdravstvu, preveč pa na posamezne podrobnosti. Brecelj naj bi mu očital, da brani interese Socialnih demokratov (SD) v zdravstvu. Gabrovec je namreč pomemben član te stranke in predsednik njenega sveta za zdravje. Ključno vlogo je imel tudi pri pripravi zdravstvenega programa SD. Kot je pojasnil Brecelj, mu je Gabrovec grozil tudi s tožbo, kar ga po lastnih besedah veseli.
Brecelj, ki ga je na položaj pripeljal predsednik vlade Robert Golob, je bil sicer v zadnjih mesecih večkrat javno zelo oster do delovanja ljudi, povezanih s SD, v zdravstvu. Novembra lani je v pogovoru za Studio necenzurirano pozval predsednico stranke Tanjo Fajon, naj »preveri, kaj se dogaja v stranki«. »Za hrbtom vlade deluje paradržava, ki pleni po zdravstvu (...). Ljudje, ki poizkušajo prevzeti položaj pokojnega Janeza Zemljariča, so neizmerno bolj požrešni, predvsem pa blazno nesposobni. Znotraj zdravstva že dlje časa deluje naveza med strankama SDS in SD,« je poudaril Brecelj. Še posebej kritičen je bil Brecelj do interesov in kadrov stranke na Onkološkem inštitutu, kjer je zaposlen. Isti mesec se je na povabilo Inštituta 1. maj, ki so ga ustanovili v SD, udeležil okrogle mize, na kateri je mnenja soočil z Markom Bitencem, lastnikom Kirurgije Bitenc in Zavoda Zdravje, ki velja za najvplivnejšega zasebnega zdravnika.
Kdo je prišel v svet? In kdo je že odšel?
Gabrovec je sicer drugi član, ki je odšel iz strateškega sveta. Pred njim je to novembra lani storil Rok Ravnikar, družinski zdravnik in predsednik odbora za osnovno zdravstvo pri zdravniški zbornici. Svojega odhoda ni želel javno komentirati. V odstopni izjavi pa je napisal, da so po njegovi oceni v dosedanjem delovanju obravnavali in oblikovali mnenja o večini tem iz zapisanih nalog. »Kot družinski zdravnik sem po svojih najboljših močeh in vedenju prispeval pri predstavitvi razmer in delovnih pogojev v našem osnovnem zdravstvu,« je poudaril Ravnikar, ki je eden od članov društva poslanca SDS Anžeta Logarja. V istem tednu je bila kot članica sveta razrešena nekdanja državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Azra Herceg.
Še pred tem je član sveta postal Janez Poklukar, nekdanji minister za zdravje v zadnji vladi Janeza Janše, ki je zdaj zaposlen kot internist v Splošni bolnišnici Jesenice. »Šlo je za predlog drugih, s katerim sem se sam strinjal. Le tako vemo, kaj se je prej dogajalo. Pri nas vsak minister začne zgodovino pisati na novo. Tudi zato ne pridemo nikamor,« nam je takrat pojasnil Brecelj. Med nekdanjimi ministri je član sveta še vedno tudi Dorjan Marušič, ki je ministrstvo vodil v času vlade Boruta Pahorja (2010-2011). Zdaj mu poznavalci dogajanja v zdravstvu pripisujejo velik vpliv na delo sedanje ministrice Valentine Prevolnik Rupel.
Od letos je novi član sveta Gorazd Podbevšek, korporacijski pravnik in nekdanji predsednik nadzornega sveta Nove Ljubljanske banke (NLB). Pred tem je Podbevšek na zadnji, skupaj že 33. seji sveta sodeloval pri predstavitvi analize Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) o delovanju javnega sektorja v zdravstvu.