Jelinčič v škripcih

Vilo prodaja za tri milijone, a je noče nihče. Mu bo pomagal Janković?

Primož Cirman, Tomaž Modic
6. 2. 2023, 09.52
Posodobljeno: 6. 2. 2023, 09.58
Deli članek:

Predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) je želel svojo hišo za tri milijone evrov. Kje se je zapletlo? In kaj ima s tem ljubljanski župan Zoran Janković?

Primož Lavre
Zmago Jelinčič

Zmagu Jelinčiču v zadnjem času ne gre po načrtih. V državni politiki ga ni več. Njegovi Slovenski nacionalni stranki (SNS) se namreč na aprilskih volitvah ni uspelo uvrstiti v parlament, zato je tudi sam ostal brez poslanskega položaja. Zdaj ima težave tudi s svojo hišo v Ljubljani.

Želel jo je prodati za tri milijone evrov, a to mu očitno ne bo uspelo. Čez njegovo parcelo je namreč po prostorskih načrtih Mestne občine Ljubljana (MOL) predvidena izgradnja ceste.

Informacija, da želi Jelinčič prodati svojo hišo na Bleiweisovi cesti, kjer je tudi sedež SNS, se je pred tedni razširila v ljubljanskih nepremičninskih krogih. V petek nam jo je potrdil tudi Jelinčič sam. »Prodal bom hišo v Ljubljani in se preselil na morje,« nam je dejal. A pri tem ni želel razkriti, kdaj se bo to zgodilo. »Ko bo priložnost za to,« je bil skrivnosten. Kot smo neuradno izvedeli, želi za hišo iztržiti okoli tri milijone evrov. Natanko toliko od njega v postopku razveze zahteva nekdanja soproga Monika Zupanc, uradna lastnica vile z bazenom v Žusterni pri Kopru, kamor se želi preseliti Jelinčič.

MOL
Tobačna in Jelinčičeva hiša danes.

Toda pri tem je prvak SNS naletel na težavo. Znesek, ki ga pričakuje za hišo, se zdi v tem trenutku daleč od realnega. Zakaj? Ker parcela, na kateri stoji njegova hiša, že več let ni stavbno zemljišče, ampak je namenjena prometnim površinam.

Čez dnevno sobo pelje nova cesta

Začetek zgodbe sega v leto 2009. Takrat so na MOL, ki jo vodi dolgoletni župan Zoran Janković, pripravili in sprejeli občinski podrobni prostorski načrt (OPPN) za območje nekdanje Tobačne. Pred tem je na natečaju prvo nagrado dobila arhitekturna rešitev, ki je za to območje predvidevala 600 stanovanj v devetih stolpnicah, v katerih bi bili tudi trgovski in poslovni prostori, in hotel ob križišču Tivolske in Tržaške. Načrt je predvidel tudi veliko podzemno garažo s kar 3600 parkirnimi mesti.

MOL
Objekti, ki jih predvideva OPPN Tobačna, in cesta, predvidena čez Jelinčičevo parcelo.

Toda gradbeni projekt se je zaustavil zaradi stečaja investitorja, družbe Imos – G, ki je bila v lasti skupine Imos. Za njim je ostala le gradbena jama za podzemno garažo. Leta 2020 je kompleks iz stečajne mase na dražbi kupilo podjetje AS57, zanj pa odštelo 25 milijonov evrov. V ozadju podjetja je nepremičninski mogotec Aleksander Jereb, sicer lastnik družb Kompas Shop in Akustika Group. Kdaj bo nadaljeval 200 milijonov evrov vreden projekt, ni znano. Za zdaj je na zemljišču parkirišče, na katerem po visokih cenah parkirajo obiskovalci bližnje upravne enote.

Od tega, kdaj se bo začela gradnja, je po naših informacijah odvisna tudi usoda Jelinčičeve parcele. Iz OPPN izhaja, da so na njej predvidene javne površine, hkrati pa je tudi del prostorske enote, namenjene gradnji. Medtem je iz zazidalne situacije razvidno, da je na njej predvidena izgradnja nove ceste, prek katere bi stanovalci novozgrajenih stolpnic dostopali do Tivolske ceste.

»Tam je velika luknja, polna vode, notri pa žabe«

Z vprašanji smo se v petek obrnili na MOL. Zanimalo nas je, kako občinski podrobni prostorski načrt Tobačna posega v Jelinčičevo parcelo in ali ima kot lastnik nepremičnine kakršnokoli pravico preprečiti gradnjo ceste oziroma druge posege. Njihova pojasnila bomo objavili, ko jih prejmemo.

M24
Zmago Jelinčič in Monika Zupanc Jelinčič v srečnejših časih.

Jelinčič nas je v petek prepričeval, »da je vse v najlepšem redu«. Da bi čez njegovo parcelo peljala nova cesta, kot je razvidno iz občinskega prostorskega načrta, mu ni znano. »Cesta gre mimo hiše. Verjetno vi več veste od mene,« nas je poskušal odpraviti. Toda viri iz urbanističnih krogov so ob vpogledu v prostorski načrt potrdili, da je zemljišče namenjeno gradnji ceste. »Hiša se lahko ohrani, ni je nujno treba porušiti. Toda lastnika čaka dolga pravna pot. Bistveno je, kako dokazati, kdaj je za to izvedel in ali je morda zaradi tega zamudil kakšne roke,« nam je dejal sogovornik, ki je želel ostati neimenovan.

Kot poudarja Jelinčič, bi novi objekti na območju nekdanje Tobačne že zdavnaj morali stati, a ni tako. »Tam je velika luknja in v njej stoji voda, notri pa so žabe. Se bojim, da se bo železnica podrla vanjo,« je opozoril Jelinčič. Na Slovenskih železnicah (SŽ) so sicer že pred časom zagotovili, da z ustreznimi meritvami pozorno spremljajo dogajanje in da je gradbena jama stabilna.

Hiše ne more prodati brez bivše žene

Če gre verjeti Jelinčiču, nobene ovire načrtovani prodaji ne predstavlja niti plomba oziroma »zaznamba spora za pridobitev lastninske pravice«, ki jo je na nepremičnino vpisala nekdanja soproga. Ta je leta 2019, kmalu po ločitvi, zoper njega vložila tožbo, s katero zahteva polovico skupnega premoženja v vrednosti 3,3 milijona evrov, in sicer od raznih dragocenih zbirk do hiše v Ljubljani in vikenda v Žusterni. Jelinčič je prepričan, da ji pripada le en odstotek tega premoženja, ostalih 99 odstotkov pa je njegovih.

Proti njej je zato vložil tožbo, s katero je zahteval vračilo dobrih 600 tisoč evrov, ki ji jih je leta 2011 podaril za nakup parcele na Primorskem. Tri leta pozneje sta sklenila še darilno pogodbo. Kot se je izkazalo, je bilo to v času, ko je bil Jelinčič v postopku finančne uprave (Furs) zaradi domnevno nepojasnjenega premoženja. Pozneje je pojasnjeval, da je do tega denarja prišel s prodajo tretje največje zbirke jugoslovanskih bankovcev na svetu in rimskih srebrnikov. Medtem ko o lastništvu vile v Žusterni še vedno odloča sodišče, imata zakonca možnost njene souporabe.

Nekdanja soproga mu ni ostala dolžna. Kot že omenjeno, se je vpisala na polovici hiše v Ljubljani, zaradi česar Jelinčič ne more prosto razpolagati s tem premoženjem. Četudi bi našel kupca, ki bi bil pripravljen zanjo plačati tri milijone evrov, bi se morala s prodajo strinjati tudi nekdanja soproga. To pa bi bilo le v primeru, da bi ji izplačal zahtevano vsoto.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu