NOVI DOKAZI

Telekom Slovenije pred volitvami prikrito financira strankarsko televizijo SDS

Primož Cirman/Tomaž Modic/Vesna Vuković, Necenzurirano.si
29. 12. 2021, 17.29
Deli članek:

Telekom Slovenije za predvajanje obeh programov Nova24TV v shemi, ki jo prodaja naročnikom, mesečno plačuje nekajkrat več kot njegovi tekmeci na trgu.

STA
Trenutno medijsko dogajanje v Sloveniji močno spominja na Srbijo, kjer enake prijeme uporablja Telekom Srbije pod nadzorom režima Aleksandra Vučića.

Gre za ključni dokaz, da Telekom Slovenije, ki je v večinski lasti države, pomaga prikrito financirati strankarsko televizijo SDS. Tej namreč plačuje nesorazmerno visoko nadomestilo za distribucijo, ki ga nikakor ni mogoče upravičiti s kriteriji gledanosti. Da je šel Telekom Slovenije s tem močno na roke Nova24TV, je razvidno iz podatkov, ki so jih novinarji Necenzurirano.si pridobili v zadnjih dneh:

– Na slovenskem trgu delujejo štirje veliki telekomunikacijski operaterji. Eden od njih, Telemach, za predvajanje obeh programov Nova24TV ne plačuje nobenega nadomestila.

– Druga dva zasebna operaterja, A1 in T-2, ga plačujeta, a v krepko nižjem znesku od Telekoma Slovenije. Po informacijah Necenzurirano.si A1 za predvajanje obeh programov Nova24TV mesečno plačuje 0,10 evra na naročniški priključek, pri čemer ta denar nakazuje neposredno družbi Nova24TV. 

– Telekom Slovenije za paket Nova24TV in nekaterih drugih programov plačuje 0,60 evra na naročniški priključek. Kot so že razkrili, ta denar v nasprotju z A1 nakazuje posredniku – Inštitutu za avtorsko pravico, ki ga je ustanovil nekdanji direktor združenja Sazas Blaž Rant, delovati pa je začel takoj po lanski zamenjavi oblasti. V letu in pol mu je Telekom Slovenije izplačal že dva milijona evrov, večino tega denarja pa je prejela Nova24TV.

Navodilo uprave Telekoma: Podpišite pogodbo

Na Telekomu Slovenije, ki ga vodi Cvetko Sršen, nekdanji kandidat SDS za župana Krškega, so že v petek pojasnili, da »podrobnosti, ki se nanašajo na sodelovanje z našimi poslovnimi partnerji, zaradi spoštovanja poslovnih dogovorov ne razkrivamo«. Toda viri blizu državnega telekomunikacijskega operaterja so v zadnjih dneh potrdili, da je šlo za odločitev, vsiljeno od zunaj.

Vrsto let je bila na Telekomu običajna praksa, da pogodbo z lastniki televizijskih programov podpišejo po daljših pogajanjih. Že pred tem Telekomove strokovne ekipe na podlagi podatkov o gledanosti in dosegu pripravijo približno oceno, koliko bi moralo znašati nadomestilo za distribucijo posameznih programov. A v primeru Nova24TV ni bilo tako. Kot so neuradno izvedeli na Necenzurirano.si, naj bi uprava Telekoma, ki jo je takrat vodil Tomaž Seljak, takoj po lanski zamenjavi oblasti dala navodilo organizacijski enoti marketinga, naj sklene pogodbo z izbranim posrednikom – po vnaprej določeni ceni, ki ni bila stvar pogajanj. 

Tako so pri Telekomu pogodbo podpisali, ne da bi prej poskušali ugotoviti, kolikšno nadomestilo bi bilo v ekonomskem smislu še mogoče upravičiti. Še več: Telekom Slovenije naj bi od Inštituta za avtorsko pravico zahteval, da imajo Nova24TV in drugi programi, za katere kot posrednik prejema denar (TV3, Golica TV ...), skupaj najmanj dvoodstotno gledanost. Toda ti tega pogoja ob podpisu pogodbe niso izpolnjevali. 

STA
Marko Milosavljević: "Politični režimi, ki poskušajo ujeti in nadzorovati medije, za to običajno uporabljajo državne telekome in financirajo zasebne medije, povezane z vladajočo stranko."

O tem, za koliko Telekom preplačuje pravice za predvajanje Nova24TV, najbolj nazorno kaže primerjava s Pop TV. Po podatkih, ki so jih pridobili na Necenzurirano.si, je bila povprečna gledanost Nova24TV med letošnjim januarjem in novembrom nižja od enega odstotka. Medtem je bila gledanost Pop TV 18,2-odstotna, torej kar dvajsetkrat višja. Kljub temu Telekom plačuje medijski družbi Pro Plus za Pop TV, Kanal A in več drugih programov skupaj le od štiri- do petkrat več kot za programa Nova24TV.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Podobno gledanost kot Nova24TV dosegajo programi, kot so National Geographic, Fox Movies in TLC. A med njimi je pomembna razlika, saj jim gledalci namenijo več časa kot Nova24TV. Nadomestilo, ki ga prejmejo od Telekoma, je po podatkih bistveno nižje. Vsi trije našteti programi skupaj dobijo manj kot polovico denarja, ki ga dobi Nova24TV. 

275.000 razlogov za dobre odnose s SDS

Ko je Telekom Slovenije podpisal sporno pogodbo o financiranju televizije SDS, je njegov nadzorni svet vodila odvetnica Barbara Kürner Čad. Na več vprašanj je odgovorila le s kratkim pojasnilom, da »nadzorni svet ni razpravljal o pogodbi z Inštitutom za avtorsko pravico, zato tega ne morem komentirati«. Ali se je pred tem res srečala z Blažem Rantom in Andrejem Kregarjem, solastnikom TV3 in nekdanjim izvršnim direktorjem Nova24TV, ni odgovorila. Prav tako ni odgovorila na vprašanje, ali je Seljaku sama naročila, naj Telekom Slovenije podpiše pogodbo z inštitutom. 

Po nekaterih informacijah naj bi se Barbara Kürner Čad takoj po zamenjavi oblasti zbližala s SDS. V nadzornem svetu Telekoma Slovenije je kot namestnica predsednika ostala do letošnje pomladi.

Tudi Tomažu Seljaku podpis pogodbe z Inštitutom za avtorsko pravico ni škodil. Čeprav se je marca letos moral posloviti s položaja predsednika uprave Telekoma Slovenije, je pri tem dobil bogato popotnico. Do novembra letos, torej zadnjih osem mesecev, je bil Seljak pomočnik predsednika uprave Telekoma. Kolikšna je bila njegova plača, še ni znano. Pred nekaj tedni pa so mu zaupali novo funkcijo, na kateri bi lahko imel celo višjo plačo od Sršena. Poslali so ga na Kosovo, kjer je postal direktor Telekomove hčerinske družbe Ipko.

Gre za eno najbolje plačanih mest v skupini. Seljakov predhodnik Robert Erzin je tako v letu 2019 z delom na Kosovu zaslužil 275.541 evrov bruto plače. To je celo 75.000 evrov več, kot je je v celotnem lanskem letu kot prvi mož Telekoma Slovenije prejel Seljak. 

Telekom financira poslance in ministre SDS

Do Telekomovega prikritega financiranja Nova24TV je kritičen tudi profesor in predstojnik oddelka za komunikologijo na fakulteti za družbene vede v Ljubljani Marko Milosavljević.

»V novinarski in komunikološki teoriji imamo poseben izraz 'media capture' ali 'medijska ujetost'. Politični režimi, ki poskušajo ujeti in nadzorovati medije, za to običajno uporabljajo državne telekome in financirajo zasebne medije, povezane z vladajočo stranko. To počnejo bodisi s preplačevanjem storitev bodisi z oglaševanjem in sponzorstvi. Na drugi strani šikanirajo kritične medije, jih izključujejo iz programske sheme in premikajo na daljincu, jim omejujejo dostop do frekvenc ali nad njih pošiljajo inšpekcije,« je povedal Milosavljević.

Dogajanje ga močno spominja na Srbijo, kjer enake prijeme uporablja Telekom Srbije pod nadzorom režima Aleksandra Vučića. »Iz njegove ponudbe so izključeni kritični mediji, hkrati pa sistematično financira prijateljske medije, povezane z Vučićem in njegovo stranko SNS. Promovirajo njihovo agendo. Brez Vučića bi ti mediji verjetno propadli,« je pojasnil.

Opozarja, da Telekom financira ne samo poslance državnega zbora, ampak tudi ministre, predstavnike izvršne veje oblasti. Ti so namreč delničarji tega medija in imajo od pomoči neposredno korist. »S tem, da nekoga financiraš s tako pretirano vsoto denarja in to počneš na ekonomsko neupravičen način, škodiš državnemu interesu in javnosti. To je v nasprotju s klasičnim sistemom financiranja delovanja političnih strank,« je dodal Milosavljević.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja